Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) FIFA hakkındaki yolsuzluk iddiaları tartışıldı.

AP'nin Strasbourg'daki Genel Kurul oturumunda yapılan tartışmada, FIFA hakkındaki yolsuzluk iddialarının sporla ilgili kurumlara olan güveni sarstığı ve söz konusu kurumlarda ciddi değişikliklerin kaçınılmaz olduğu dile getirildi.

Tartışmada, FIFA'nın yapısı, yöneticilerin yetkileri, seçim yönteminin acilen değişmesi ve kurumların yolsuzlukla mücadele kapsamında şeffaflaşması gerektiği belirtildi.

Öte yandan AP'de bugün FIFA ile ilgili bir karar tasarısı da oylamaya sunulacak. Tasarıda, iddiaların küresel anlamda futbola ciddi anlamda zarar verdiğinin altı çizilirken iddialarla ilgili tüm yetkili kurumların üzerilerine düşeni yaparak geniş çapta soruşturma sürdürmesine vurgu yapılıyor.

FIFA Başkanı Sepp Blatter'ın istifasının da memnuniyetle karşılandığı metinde, FIFA yönetim kuruluna da daha şeffaf olma konusunda uyarılarda bulunuluyor.

Metinde, Katar'da 2022'de düzenlenecek Dünya Kupası için yapılan stadyum inşaatlarında yaşanan işçi ölümlerine işaret edilerek, uluslararası spor etkinliklerine ev sahipliği yapan ülkelerin uluslararası düzeyde insan haklarına saygı duyması gerektiği çağrısı yapılıyor.

FIFA'nın üst düzey yöneticilerinin gözaltına alındığı 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla, 2018 ve 2022 Dünya Kupası kapsamında "kara para aklandığı" gerekçesiyle açılan soruşturmanın gölgesinde 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede FIFA Başkanı Sepp Blatter, 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

AA