Advertisement

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, İran ile Rusya arasında "ürün karşılığı petrol" sevkiyatına ilişkin görüşmelerin yapıldığını belirterek, "Ancak petrol sevkiyatına başlamak için henüz erken" dedi.

Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması'nda konuşan Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Tahran yönetiminin, Rusya'ya petrol sevkiyatı başlatacağı açıklamasına değinerek, "İran ile Rusya arasında ürün karşılığı petrol sevkiyatı görüşmeleri yapıldı. Ancak petrol sevkiyatına başlamak için henüz erken" dedi.

Novak, İran petrolünün sevkiyatını ticari yatırımcıların yapacağını kaydetti.

Petrol fiyatlarının bugünkü 60-70 dolar düzeyindeki fiyatının makul olduğunu dile getiren Novak, yakın gelecekte bu fiyatların biraz daha düşeceği ihtimalinin olduğunu söyledi.

Rusya'nın sıvılaştırılmış doğalgaz pazarındaki payını yüzde 5'ten yüzde 12'ye çıkarma planından da bahseden Novak, bu planın doğalgaz ihracatının serbestleştirilmesi ve "Güney Akımı" gibi doğalgaz boru hatlarının inşaatıyla ilgili zorlukların aşılmasını sağlayacağını belirtti.

Rusya'nın "Güney Akım" projesi katılımcılarıyla halen yatırım harcamaları konusunda görüşmeler sürdürdüğünü hatırlatan Novak, başarısız deneyime rağmen, Rusya'nın Avrupa'da doğalgaz şebekesinin inşaatından vazgeçmediğini kaydetti.

Ukrayna ile Rusya arasındaki doğalgaz sorununa da değinen Novak, Ukrayna'ya sevk edilecek doğalgazın 2015 yılı 3. çeyreğindeki fiyatı üzerinde çalışmalar yapıldığını ve Kiev'in alabilecek indirim miktarının en fazla yüzde 30 olabileceğini ifade etti.

İran Petrol Bakanı Bicen Zengene 6 Haziran'da yaptığı açıklamada, İran'ın "ürün karşılığı petrol" anlaşması kapsamında 8 Haziran'dan itibaren Rusya'ya petrol sevkiyatına başlayacağını açıklamıştı.

AA