Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama, terör örgütü IŞİD ile mücadele eden Irak güvenlik güçlerini eğitmek için ilave 450 askerini Enbar vilayetine gönderme kararı aldı.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, yaptığı yazılı açıklamada, Başkan Obama'nın IŞİD'i zayıflatıp yok etmeye yönelik kapsamlı stratejisi kapsamında, örgüte karşı yürütülen kampanyayı genişletmek için ilave eylem kararları aldığını duyurdu.

Earnest, "Başkan Obama, sahadaki ortaklarımızın kapasitesini ve etkinliğini artırmak için, ek 450 civarında ABD askerinin Iraklı güvenlik güçlerinin eğitilmesi, onlara danışmanlık ve yardım hizmetinin sunulması için Enbar vilayetinin doğusundaki Taqaddum askeri üssüne gönderilmesini onayladı" ifadesini kullandı.

Obama'nın bu kararı Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin isteği ve ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ile Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey'in tavsiyesinin ardından aldığını belirten Earnest, danışmanlık hizmeti sunacak yeni birimin, Iraklı yetkililerin komutası altında yerel güçlerin de aralarında bulunduğu Iraklı güvenlik kuvvetlerinin Enbar vilayetinin doğusunda IŞİD'e karşı operasyon planlama ve yapma yeteneklerini güçlendirmek için çabalayacağını kaydetti.

Earnest, şu anda Irak'ta dört eğitim merkezinde ABD ve koalisyon güçlerinin 9 binden fazla ülke askerini eğittiğini ve 3 bininin de eğitimlerine devam edildiği ifade ederek, yeni gönderilecek ABD askerlerinin muharip rol üstlenmeyeceğinin altını çizdi.

Obama'nın Irak hükümetiyle koordinasyon halinde, yerel unsurların da aralarında yer aldığı ülkenin güvenlik birimlerine gönderilecek temel teçhizat ve materyallerin dağıtımının da hızlandırılması talimatı verdiği bilgisini veren Earnest, ayrıca Obama'nın, Iraklı yetkililerin IŞİD'in elinden yeni alınan bölgelerdeki halkı destekleme çabalarına yardımda bulunmak istediğini ifade etti.

Josh Earnest, açıklamasında ayrıca Başkan Obama'nın yabancı savaşçıların Irak ve Suriye'ye gidişini ve bu yerlerden ülkelerine dönüşlerini önlemek için koalisyon güçleriyle çabalarını artırmak için ulusal güvenlik ekibine talimat verdiğini kaydetti.

İlave birimlerle birlikte Irak'ta halihazırda 3 bin 100 olan ABD askerinin sayısı 3 bin 500'ü aşacak.

"ABD askerleri muharip rol üstlenmeyecek"

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes, "IŞİD'e karşı yürütülen kampanya, sahada desteklediğimiz yetenekli bir ortağa sahip olduğumuzda en iyi şekilde işliyor" dedi.

Rhodes, Savunma Bakanı Yardımcısı Elissa Slotkin ile Beyaz Saray'da, ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD ile mücadele eden Iraklı güvenlik güçlerini eğitmek için ilave 450 askerin Enbar vilayetine gönderilmesi kararına ilişkin gazetecilere açıklamada bulundu.

ABD'nin ilave askerlerinin son zamanlarda örgütün odak noktası haline gelen Enbar vilayetinde Irak güvenlik güçleriyle kendilerinin daha iyi koordinasyon kurulması imkanı sunacağını vurgulayan Rhodes, "ABD askerlerinin murahip rol üstlenmeyeceği" bilgisini verdi.

Irak güvenlik birimlerinin kapasitesinin artırılmasıyla IŞİD'e yönelik mücadelede etkili olunacağına inandıklarını ifade eden Rhodes, "Bizim tespit ettiğimiz şu ki IŞİD'e karşı yürütülen kampanya, sahada desteklediğimiz yetenekli bir ortağa sahip olduğumuzda en iyi şekilde işliyor" diye konuştu.

Başkan Obama'nın örgütle mücadele stratejisinde değişiklikleri her zaman değerlendirdiğini dile getiren Rhodes, silahlı grubun ele geçirdiği alanların ancak Iraklıların önderliğindeki operasyonlarla yeniden kazanılabileceğine inandıklarını belirterek, "Bu, daha sürdürülebilir bir model" ifadesini kullandı.

ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Slotkin de Iraklı güçlere eğitim verilecek Taqaddum üssünün koruma altında olacağını söyledi. Slotkin, "Başkan Obama böyle bir konuşlandırmada doğal bir riskin olacağının farkında. Kuşkusuz Irak'ta nerede olursanız olun fark edemeyeceğiniz atışlarla vurulma riskiniz her zaman var" dedi.

Gönderilecek ilave askerlerle Irak'taki Amerikan askerlerinin sayısının 3 bin 550'ye yükseleceğini bildiren Slotkin, daha fazla askerin gönderilip gönderilmeyeceğine ilişkin soru üzerine, şu andaki asker sayısının "doğru bir rakam olduğuna inandıklarını ancak her zaman bu rakamları gözden geçirebileceklerini" dile getirdi.

Taqaddum üssü, IŞİD'in kontrol ettiği Ramadi ile Felluce arasında bulunuyor.

Cumuriyetçiler Obama'nın IŞİD stratejisine tepkili

Bu arada Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, Obama'nın kararını "doğru yönde atılmış bir adım" nitelendirmesinde bulunarak, yönetimin IŞİD'e karşı savaşı kazanacak bir stratejiden yoksun olduğu eleştirisini de dile getirdi.

Boehner, Kongre'de düzenlediği basın toplantısında, Obama yönetiminin Irak'a ilave asker gönderme kararının sorulması üzerine, "Bu doğru yönde atılmış bir adım. Ancak Başkan (Obama) geçen gün itiraf ettiği gibi, onun kazanmak için herhangi bir stratejisi yok" yanıtını verdi.

Senato'nun Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi John McCain de Obama'nın girişiminin, yönetimin DAEŞ'i yenilgiye uğratmak için "tutarlı bir stratejiden yoksun olduğunu" gösterdiğini vurguladı.

McCain, "ABD hava saldırıları başlayalı yaklaşık 1 yıl oldu, hala bir stratejimiz yok, zaman kaybediyoruz ve IŞİD operasyonel girişkenliğini yeniden kazandı" dedi.

AA