Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Avustralya işsizlik oranının Mayıs ayında 1 yılın en düşük seviyesine gerilediğini bildirdi. Avustralya doları verinin ardından, faiz indirimi olasılığının uzaması ile yükseliş gösterdi.

İstihdam edilen kişi sayısı 42,000 yükselerek ekonomist beklentilerinin yaklaşık 3 katı artış gösterdi. Geçmişte istatistik kurumunun aylık raporun derlenmesinde güçlük yaşadığı belirtilmişti. Madencilik sektörüne bağımlı olan ülkenin işsizlik oranında yarım puanlık düşüş görülmesi, kaynak yatırımlarındaki gerileme ile çelişiyor.

JPMorgan Chase & Co. başekonomisti Stephen Walters, “Veri, gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor. Yurtiçi talep dizleri üzerinde, işletme yatırımları geriliyor. Bu duruma göre veri görece güçlü görünüyor” dedi.

Finansa piyasalarına veri ile ilgili şüphe duyulduğuna ilişkin herhangi bir hareket yansımadı. Avustralya doları ABD doları karşısında yarım sent yükseldi ve Sydney saati ile 77.67 ABD dolarından işlem gördü. S&P/ASX 200 endeksinin yüzde 1.2 yükselmesi ile hisse senetleri değerlendi.

İşsizlik oranı analistlerin yüzde 6.2’lik beklentisine karşın yüzde 6’ya geriledi.