Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Yeni Zelanda Merkez Bankası, büyümenin yavaşlaması ile birlikte enflasyonu canlandırmak için 4 yıldan bu yana ilk kez faiz indirimine gitti. Banka söz konusu kararı ile Auckland’daki konut patlaması tehlikesini görmezden gelmiş oldu.

Guvernör Graeme Wheeler, Perşembe günü Wellington’da yaptığı açıklamada, “Ek gevşemeye gitmenin uygun olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Banka, resmi nakit oranını çeyrek yüzde puan düşürerek yüzde 3.25’e indirdi ve 2016 ortasında kadar bir kez daha faiz indirimine gidileceğini öngördü.

Wheeler, süt ürünleri fiyatlarının gerilemesi ve Auckland’da konut fiyatlarının artış göstermesine rağmen enflasyonun hedefin altında seyretmesi ile birlikte büyümenin yavaşlamasına karşı önlem alıyor. Merkez bankası, borçlanma maliyetlerindeki indirimin ardından ülke para biriminin aşağı yönelmesi ve enflasyonun sıfıra yakın seviyeden ivmelenmesini bekliyor. Merkez bankasının enflasyon hedefi yüzde 2 seviyesinde.

ANZ Bank baş New Zealand ekonomisti Cameron Bagrie, “Ekonomi beklenenden daha hızlı yavaşlıyor. Temmuz ayında bir kez daha faiz indirimine gidilebilir. Yıl sonuna kadar üçüncü bir indirim görme olasılığımız yüzde 50” dedi.