Advertisement

Avustralya ve Japonya ülke tahvilleri, ekonomik toparlanmaya ilişkin işaretler ile birlikte gerileyerek, her iki ülkedeki gösterge faizleri yılın en yüksek seviyesine çıkardı.

Yatırımcıların bu yılın başlarında Asya'dan Avrupa'ya birçok yerde görülen rekor düşük seviyedeki faizlere şüpheli yaklaşması, sabit getirili varlıklara küresel düzeyde satış getirmişti. Avustralya'da istihdam rakamları beklentileri aştı. Geçtiğimiz hafta da ABD istihdam artışı beklentilerin üstünde gelmiş, bu da Merkez Bankası Fed'in faiz artışına yaklaşacağı yönünde yorumlanmıştı.

Sumitomo Mitsui Asset Manageent Yatırımcısı Hideaki Kuriki "Ülke tahvil faizleri fazla aşağı indi. Japonya ve Avustralya ekonomileri iyi durumda. Ancak yeterince iyi değil" diye konuştu.

10 yıl vadeli Avustralya tahvil faizi 11 baz puan artışla yüzde 3,16 oldu ve Kasım'dan bu yana en yüksek düzeye çıktı. Japonya'nın 2025 vadeli gösterge tahvil faizi ise 3 baz puanlık yükselişle yüzde 0,545 oldu. 10 yıllık ABD tahvil faizi ise yatay seyirle yüzde 2,47 seviyesindeydi.