Advertisement

Apple'ın "Apple Music" adımıyla birlikte internetten müzik servislerinde rekabet kızışmaya başladı. Buna karşı sektör lideri Spotify'ın adımı gecikmedi. Abonelik tabanlı internet müzik servisi Spotify, zarar etmesine rağmen 526 milyon dolar fon sağladı. Böylece şirketin piyasa değeri  8.5 milyar dolara çıktı.

Financial Times'ın konuya yakın bir kaynağa dayanarak bildirdiğine göre fonu sağlayan şirketler arasında mobil operatör Telia-Sonera, Britanyalı varlık yöneticisi Baillie Gifford ve Kanadalı hedge fonu Senvest Capital bulunuyor.

Spotify'ın fon toplamak için yetkilendirdiği Goldman Sachs'ın da katkıda bulunduğu belirtiliyor. Sektör lideri olan İsveçli şirket, Ocak ayında 15 milyon olan ücretli abone sayısının 20 milyona yükseldiğini açıkladı. Şirket ücretli abone dışında reklam destekli versiyonu kullanan 55 milyon ücretsiz kullanıcısının olduğunu bildirdi.

Dokuz yıl önce kurulduğundan beri 1 milyar dolardan fazla fon toplayan şirket, Avrupa'nın en iyi fonlanan start-up şirketlerinden biri oldu. Ancak zararda olan şirket artık Apple gibi bir teknoloji devinin rekabetiyle karşı karşıya bulunuyor.

Apple'ın online müzik dinleme sistemi "Apple Music"ı tanıttı. Ancak yüz ülkede yüz milyonlarca cihazda sunulacak olan servis nedeniyle anti-tekel yetkilileri Apple'ın müzik şirketleriyle yaptığı lisanslama müzakerelerini soruşturuyor.

Apple'ın devasa nakit varlığıyla yapacağı tutundurma harcamaları karşısında Spotify'ın pazarlama bütçesinin zayıf kalacağına dikkat çekiliyor.