Advertisement

(17:20'de güncellendi)

Türk lirası, yeni hükümet konusunda uzlaşma beklentilerinin artması ile bugün gelişen piyasa para birimleri arasında en iyi performansı gösteriyor. Cari açık verisinin beklentiyi aşmasının ardından 2,7450 seviyelerine çıkan Dolar/TL , Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hükümetin kurulması gerektiğini belirten ve üzerine düşeni yapacağını kaydettiği konuşmasının ardından aşağı yönlü hareket ederek 2,71'lere kadar indi.

Kur TSİ 17:20'de yüzde 0,74 düşüşle 2,7134 seviyesindeydi. Dolar/TL seçimlerin ardından yaşana belirsizlik sonucu Pazartesi günü 2,80 ile rekor tazelemişti. TL böylece bugün dolar karşısında değer kaybı yaşamayan tek gelişen piyasa para birimi oldu. Dolar endeksinin yüzde 0,7'ye yakın artışla 95,250 seviyelerine geldiği günde TL gelişen piyasalar ile negatif ayrışıyor.

- Herkes egolarını bir kenara bırakıp hükümeti kurmalı

Partilerin serinkanlı olması gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çözüm yollarının açık olması gerektiğini ifade etti. Seçimlerin ardından ilk kez canlı yayında konuşan Erdoğan "Herkes egolarını bir kenara bırakıp hükümeti kurmalı. Hiçbir siyasi ben deme hakkına sahip değildir, biz demek zorundalar. Tercihler krizden değil, çözümden yana olmalı" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün meclis açılışında yaşı gereği başkanlık yapacak CHP Antalya milletvekili ile görüşmüş, bu buluşma akıllara CHP-AK Parti koalisyonu ihtimalini getirmişti.

Meclise girecek partilerin koalisyon ortaklıkları ile ilgili açıklamalarının süreçte önemli olacağını kaydeden ALB Forex Analisti Enver Erkan "Bir koalisyon hükümeti kurulması ihtimalini artırıcı her açıklama piyasa açısından belirsizliğin kalkma ihtimali düşünülerek olumlu fiyatlanacaktır, bu da TL’ye rahatlamalar getirebilir. Nihai bir durum oluşması için ise belirsizliğin tamamen ortadan kalkması gereklidir" diye konuştu.

(17:20'de güncellendi)

BloombergHT.com Editörü
Enes Tunagür
etunagur@bloomberght.com

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Haziran 2015 Perşembe, 19:07 Misafir biraz sonra gereksiz sürtüşmeler başlar yine ateşi çıkar,birileri puslu havada vurgun yapıyor,yapsınlar bakalım,ötede iki elimiz iki yakalarında olacaktır.
11 Haziran 2015 Perşembe, 16:23 Misafir bence ülkemizde bir komplo uygulanıyor,bu ortamı uygun ortam gösterme çabası var,tl diğer para birimlerinden pozitif ayrışıyor,şu anki boşluğun verdiği rahatsızlık saklanıyor gibi,yalnız bu balon bir patlarsa ne olur bilemem.
11 Haziran 2015 Perşembe, 15:57 Misafir uzlaşma beklentisi değil abd verisi aşağı çekti.