Advertisement

Gelişen piyasa fonları bu hafta finansal krizden bu yana büyük sermaye çıkışlarını yaşadı. Yatırımcılar, Çin hisselerinden milyarlarca doları geri çektiler.

Financial Times’ın haberine göre, Perşembe günü itibarıyla gelişen piyasa fonlarından total olarak 9.3 milyar dolar çıkış görüldü. Fonları takip eden EPFR verilerine göre 2008’den bu yana en büyük çıkış görülmüş oldu. Söz konusu miktarın 7.1 milyar doları Çin hisse senedi fonlarından geldi Çin hisse senedi fonları geçtiğimiz üç haftada güçlü sermaye girişleri yaşamış, May ayının son haftasında 4.6 milyar dolarlık rekor bir giriş görülmüştü. Küresel gelişen piyasa fonlarında söz konusu dönemde 829 milyon dolar geri çekilme yaşandı. Latin Amerika fonları 442 milyon dolar kaybetti.

Gelişen piyasalarda doların güçlenmesi baskıyı gittikçe artırıyor. Güçlenen dolar gelişen piyasa varlıklarının düşüş performans göstermesine yol açıyor. Geçtiğimiz ay Rusya rublesi dolar karşısında yüzde 8.6 geriledi. Kolombiya pesosu yüzde 5.9 değer kaybetti. Malezya ringiti yüzde 3.2 düştü.

Tahviller darbe aldı. Almanya tahvil faizlerinin yükselmesi ve ABD’den gelen ekonomik verilerin gelişme göstermesi, düşük nota sahip tahviller ile ilgili yeniden değerlendirme yapılmasını teşvik etti.

Dünya Bankası bu haftanın başında gelişen ekonomilerin “yapısal bir yavaşlama” ile karşı karşıya oldukları ve bu durumun yıllarca sürebileceği uyarısında bulundu.