Advertisement

Çin Merkez Bankası (PBOC), ekonomik büyümeyi desteklemek ve yerel yönetim tahvil satışlarındaki yükseliş karşısında nakit arzını artırmak amacıyla bu hafta sonu bankalar için zorunlu karşılık oranlarını düşürme kararı alabilir.

PBOC, China Merchants Bank Co. analisti Liu Dongliang’a göre, bankaların zorunlu karşılık oranlarını 100 baz puan kadar indirerek yüzde 17.5’e çekebilir.

PBOC, zorunlu karşılıkları bu hafta sonu düşürürse bu yıl 3. kez indirim kararı almış olacak. HSBC Holdings Plc önümüzdeki haftalarda 50 baz puanlık bir indirim beklerken, Societe Generale AG Haziran sonuna kadar ek bir indirime gidilmesi gerektiğini belirtiyor.

Bu hafta açıklanan verilere göre Çin’in ihracatı Mayıs ayında düşüşü 3. aya taşıdı. Enflasyon Ocak ayından bu yana en yavaş seviyeye geriledi. Verilerin zayıf gelmesi ek parasal gevşemeye gidilmesi için olanak bulunduğuna işaret etti. Ekonomi son çeyrek dönemde 6 yılın en düşük büyümesini kaydetti. Yerel yönetim tahvili satışlarında bu yıl 4 kat yükseliş kaydedildi. Hükümet yüksek faizli tahvillerin düşük maliyetli tahvilleri dönüştürülmesini teşvik ediyor. Bu durum borçlanma maliyetlerini yukarı itiyor.