Advertisement

(17:30'da güncellendi)

ABD hisse senetleri geri çekilirken, euro, Yunanistan'ın temerrütten kaçınmak için anlaşma sağlayamayacağı  endişesi ile sert düştü. ABD Hazine tahvilleri dalgalandı ve petrol aşağı yönde hareket etti.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, New York saati ile 10:04'te yüzde 0.4 aşağıda seyrediyordu ve haftalık kazancını yüzde 0.4'e daralttı. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.9 düştü. Euro dolar karşısında yüzde 0.3 zayıflayarak 1,1221 seviyesine geldi. İspanya ve Portekiz'in 10 yıl vadeli tahvillerinin faizleri, Euro Bölgesi'nin yüksek faizli varlıklarına gelen satış dalgası ile birlikte yükseldi. Petrol New York'ta yüzde 0.9 düştü.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Yunanistan'a finansal yardım için çizilen çerçeveyi kabul etme çağrısında bulundu ve Euro Bölgesi yetkilileri, ülkenin borcununa istikrar kazandırmak için Cuma gününün sonuna kadar bir teklif talep etti.

Merkel, bugün yaptığı konuşmada, çok güçlü eurounun, "özellikle İspanya ve Portekiz" gibi ülkelerin ihracat bazında ekonomik reformlardan yararlanmasını güçleştirdiğini söyledi. Öte yandan, Bild gazetesinin haberinde, gece yarısı sona eren iki saatlik toplantıda, Yunanistan'ın Avrupa Birliği önerileri karşısında hiç taviz vermediğini ve Almanya hükümetinin Yunanistan'ın temerrüde düşmesine hazırlandığı kaydedildi. China Merchants Bank Co., Çin, büyümeyi desteklemek için, bu haftasonu bankaların zorunlu karşılık oranlarını düşürebileceğini kaydetti. ABD'de bugün açıklanacak olan Michigan Ünivesitesi anketinin, ABD'de Tüketici Güveninina rttığını göstermesi bekleniyor.

Londra'da Rabobank International kıdemli Döviz stratejisti Jane Foley, "Merkel gibi ağır bir şahsiyet çıkıp yorum yaparsa, açık bir şekilde, piyasa ayağa kalkıp dinleyecektir," dedi ve "Yunanistan konusunda kısmen bir iyimserlik var, ancak sanırım piyasa Avrupalıların ilk hareket etmeyeceği düşüncesine açık hale geliyor" şeklinde görüş bildirdi.

ABD^de bugün açıklanan veriler, ekonominin hız kazanmaya devam ettiğini gösterdi. Toptan eşya fiyatları Mayıs ayında yükseldi ve tüketici güveni Haziran ayında tahminlerin üzerinde gerçekleşti

(17:30'da güncellendi)