Advertisement

Asya hisseleri, ABD’de perakende satışlar verisinin ekonomiye olan güveni tazelemesi ile yükselişi 3. güne taşıyor. Zayıflayan yen Japonya hisselerini yukarı itiyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.2 yükselerek Tokyo saati ile 09:01’de 147.81 puan oldu. Endeks yüzde 0.1’lik haftalık düşüşe hazırlanıyor. Japonya’da Topix endeksi, yenin dolar karşısında Perşembe günü yüzde 0.6 gerilemesinin ardından yüzde 0.2 artış gösterdi. Standard & Poor’s 500 Endeksi, ABD’de perakende satışların Mayıs ayında ivmelenmesi ve işsizlik maaşı başvurularının 300,000 altında kalması ile yüzde 0.2 yükseldi. IMF, borç anlaşması ile ilgili ilerleme kaydedilmesinin ardından Brüksel’de Yunanistan ile gerçekleştirilen müzakereleri terk etti.

Sydney’deki Patersons Securities Ltd. analistlerinden Tony Farnham, “ABD verileri oldukça güçlü. Bazı yatırımcılar ABD büyümesinin yolunda gittiğinin farkına varmaya başlıyor ve bu Fed’in faizleri bu yıl normalleştirmeye başlayacağı beklentilerini destekliyor. Yunanistan problemi çözülmeli. Yunanistan temerrüde düşerse piyasalarda kayma görülebilir” dedi.