Advertisement

(17:30'da güncellendi)

Dolar altın piyasasındaki hakimiyetini sürdürüyor.

Piyasaların Yunanistan'ın borç krizi konusunda göreceli olarak sakinlik işaretleri göstermesi ve hisse senetlerinin tüm zamanların en yüksek seviyeleri yakınında seyretmeleri ile birlikte, altın gibi varlıklara çok az güvenli liman alımları geliyor ve bu durum dolara daha fazla hareket alanı sağlıyor. Metal, bu ay bir gün dışında her gün, Bloomberg Dolar Spot Endeksi ile zıt yönde hareket etti.

Altın ve doların her ikisi, Fed'in faiz artırımına başlamak için en doğru tarihin hangisi olduğunu belirlemeye çalışması ile birlikte, Nisan ayından bu yana bant seyri gösteriyor. Faize ilişkin bir ileri bir geri tartışmalar, her ABD verisi ve her Fed konuşmasının faizlerin ne zaman artırılacağına ilişkin işaret bulabilmek amacıyla dikkatle izlenmesi ile birlikte, altın ve doların ters yönde hareket etmesine neden oldu.

New York'ta Pension Partners LLC şef yatırım stratejisti Michael Gayed, "Şu anda büyük bir bilinmeyen var ve bu, Fed'in Çarşamba günkü toplantısı ve hiç kimse makro manşetleri görmeden harekete geçmek istemiyor," dedi ve "Dolardaki güçlülük altın için sorun" şeklinde görüş bildirdi.

Ağutos vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında yüzde 0.2 yükselerek, New York saati ile 09:52'de ons başına 1,182.30 dolara çıktı. Kontrat Perşembe günü yüzde 0.5 düşmüştü.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.6 kadar yükseldi.

Altın ve dolar endeksi arasındaki 30 günlük korelasyon, Bloomberg'ind erlediği verilere göre, 11 Haziran'da eksi 0.63 ile Aralık 2014'ten bu yana en düşük seviyesine indi. Bu verinin 1 seviyesinde çıkması, her ikisinin de adım adım aynı yönde gittiğini işaret ederken, eksi 1 çıkması, her ikisinin ters yönde hareket ettiğini gösteriyor.

Gelecek hafta iki gün toplanacak olan Fed yetkilileri, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, muhtemelen Eylül ayından önce faiiz artırmayacak. Fed yetkilileri bu toplantıda ekonomi ve Fed fonları faizinin yönü için yeni tahminlerini açıklayacak. Fed Başkanı Janet Yellen toplantı sonrası bir basın toplantısı düzenleyecek.

Temmuz vadeli gümüş yüzde 0.9 düşüşle ons başına 15.825 dolara geriledi ve son üç gündeki ilk kaybına yöneldi.

(17:30'da güncellendi)