Advertisement

Japonya hisseleri, ABD’den gelen güçlü verilerin Fed’in faiz artırımına yaklaştığı beklentilerini desteklemesi ve yenin zayıflaması ile dalgalanıyor.

Ihara Chemical Industry Co., ikinci çeyrek dönem karının gerilemesinin ardından yüzde 5.5 değer kaybetti. Mitsubishi Materials Corp. bakır fiyatlarının gerilemesi ile yüzde 2.5 düştü. Nichi-iko Pharmaceutical Co. yüzde 1.3 prim yaptı. Tokyo Dome Corp. karının yükselmesi ile yüzde 1.1 değerlendi. Minebea Co. yüzde 4.2 yükseldi.

Topix endeksi Tokyo saati ile 12:40’ta 1,649.23 puana geldi ve yüzde 1.1’lik bir haftalık düşüşe hazırlanıyor. Nikkei 225 Stock Average yüzde 0.1’den az gerileyerek 20,375.20 puan oldu. Yen dolar karşısında, Perşembe günü yüzde 0.6 gerilemesinin ardından 123.48 yenden işlem gördü. Japonya’da işlemler, hisse-endeks opsiyon ve kontratlarının vadelerinin dolması ile Cuma günü volatil olabilir.

Tokyo’daki Nomura Holdings Inc. kıdemli stratejisti Juichi Wako, “ABD’de faiz artırımına bir adım daha yaklaştık. Opsiyonlarda vadenin gelmesi ile Cuma günü dalgalanma görebiliriz” diye konuştu.