Advertisement

Küresel tahviller, deflasyon korkularının hafiflemesi ile tarihteki en kötü çeyrek dönemi geçirmeye hazırlanıyor.

Bank of America Merrill Lynch Küresel Geniş Piyasa Endeksi Mart ayının sonundan bu yana yüzde 2.5 geriledi. Endeks bu seviyede tutunursa, endeksin bağlatıldığı 1997’den bu yana en kötü çeyrek dönemlik kayıp kaydedilmiş olacak.

Tahvil piyasasındaki satış dalgası Avrupa’da başladı. Yatırımcılar, Almanya tahvil faizlerinin rekor düşük seviyede seyretmesinden dolayı geri çekildiler. Fed’in enflasyon tehdidi ile mücadele etmek amacıyla borçlanma maliyetlerini artırmaya hazırlandığı spekülasyonları da tahvil piyasalarındaki satış dalgasının yayılmasında etkili oldu.

Sydney’deki AMP Capital Investors Ltd. yatırım stratejileri müdürü Shane Oliver, “Tahvillerde ayı piyasasına geldik. Deflayon korkuları gerilemeye devam ediyor ve Fed faiz oranlarının artırmaya yaklaşıyor. Tablo tahvil faizlerinin yükseleceğine işaret ediyor” dedi.

10 yıl vadeli ABD gösterge tahvil faizi Mart ayı sonundan bu yana 44 baz puan yükseldi ve Tokyo saati ile 12:23’te yüzde 2.36 seviyesine geldi. Mayıs 2025 vadeli yüzde 2.125 faizli tahvilin fiyatı 97 7/8 seviyesinde büyük bir değişiklik göstermedi.

Bank of America verilerine göre 12.7 trilyon dolarlık ABD tahvil piyasası bu hafta yüzde 0.1 yükselerek istikrarlaşmaya başladı. Ülke tahvilleri ile enflasyona endeksli küresel menkul değerler arasındaki faiz farkı 1.34 yüzde puan seviyesinde. Söz konusu fark, tüketici fiyatları ile ilgili trader beklentilerinin göstergesi olarak görülüyor. Fark Ocak ayında 0.99 seviyesindeydi.

Morgan Stanley endeksine göre Fed beş buçuk ay sonra faiz artırımına gidecek.