Advertisement

Dünya Bankası Kalkınma Beklentileri Grubu Direktörü Ayhan Köse, milletvekili seçimleriyle ilgili belirsizliğin sona ermesinin Türkiye ekonomisi için olumlu olduğunu belirterek, "Yeni hükümetin makroekonomik politikalarının, Türkiye'nin düşük petrol fiyatlarından faydalanmasına ve sıkılaşan global finansal şartlara karşı direnç kazanmasına yardım edeceğini umuyoruz" dedi.

Köse, Dünya Bankası'nın Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu'na ilişkin basın toplantısının ardından AA muhabirinin Türkiye ekonomisine ilişkin sorularını yanıtladı.

Dünya Bankası'nın, Türkiye'ye yönelik büyüme beklentisini bu yıl için yüzde 3,5'den yüzde 3'e indirdiğini, gelecek yıl içinse yüzde 3,7'den yüzde 3,9'a yükselttiğini anımsatan Köse, seçimlerden kaynaklanan belirsizliğin yavaşlayan büyümede rol oynadığını ifade etti.

Köse, yatırımcı güveni ve yatırımların seçim belirsizliği nedeniyle azaldığına işaret ederek, son zamanlarda finansal piyasalarda görülen oynaklığa vurgu yaptı.

İlk çeyrek büyüme verisinin beklentilerin üzerinde gelmesini "iyi haber" niteleyen Köse, ayrıca düşen petrol fiyatlarının ekonomi üzerindeki olumlu etkisinin önümüzdeki dönemde belirginleşebileceği öngörüsünde bulundu.

Köse, bununla birlikte seçimlerin sonuçlanmış olmasının Türkiye ekonomisini olumlu etkileyebileceğini dile getirirken, "Seçimlerin huzurlu bir şekilde bitmesi ve belirsizliğin geride kalması, Türkiye için iyi oldu. Kurulacak yeni hükümetin Türkiye'nin makroekonomik şartlarına uygun tedbirleri alarak, geçmiş başarıları devam ettireceği konusunda iyimseriz" dedi.

Ayhan Köse, koalisyon hükümetlerinin yapısal reform performanslarına yönelik bir soru üzerine ise "Seçim sonuçları ve farklı koalisyon olasılıkları üzerine yorum yapamayız. Yeni hükümetin makroekonomik politikalarının, Türkiye'nin düşük petrol fiyatlarından faydalanmasına ve ekonominin sıkılaşan global finansal şartlara karşı direnç kazanmasına yardım edeceğini umuyoruz" değerlendirmesini yaptı.

- "Türkiye, Fed'in faiz artışına hazırlanmalı"-

Bu noktada, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışının tüm yükselen piyasa ekonomileri gibi Türkiye'yi de etkileyebileceğine işaret eden Köse, Türkiye'nin, tüm yükselen piyasa ekonomileri gibi Fed'in faiz artırımına hazırlanması gerektiğini vurguladı.

Köse, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bağımsızlığı üzerine sorulan bir soruya, "TCMB yasal olarak bağımsızdır ve politikaları Para Politikası Kurulu tarafından belirlenir. Kurul, çok başarılı ekonomistlerden oluşuyor ve onların ellerinden geleni yaparak ülkeyi küresel ekonomideki geçiş sürecine hazırlayacağını umut ediyoruz" diye konuştu.

TL'deki değer kaybına da değinen Köse, birçok ülkedeki döviz kurlarının ABD, Japonya ve Avro Bölgesi'ndeki farklı para politikaları nedeniyle dalgalanmalar yaşadığını belirterek, sözlerini, "TL de iç ve dış kaynaklı faktörler nedeniyle bir dengelenme sürecinden geçiyor" diye tamamladı.

AA