Advertisement

Gelişmekte olan ülke para birimleri, bu hafta ilk kez düşüş gösterdi. Hisse senetleri, yatırımcıların Fed’in faiz artırım görünümünü ve Yunanistan’ın borç görüşmelerini değerlendirmesi ile değer kaybetti.

Rusya rublesi düşüşlere öncülük etti ve Micex endeksi petrol fiyatlarının gerilemesi ile düşüşü ikinci güne taşıdı. Rand, Güney Afrika’da imalat sanayinin yavaşlaması ile zayıfladı. Ibovespa, Brezilya’nın ek faiz artırımına gideceği spekülasyonları ile iki günlük yükselişi sonlandırdı. Çin hisseleri, ülke ekonomisinin istikrarlaştığına işaret eden verilerin ardından yükseldi.

Yirmi gelişen ülke para birimindeki hareketleri takip eden Bloomberg göstergesi yüzde 0.1 geriledi. MSC Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.1 düşüş ile 976.78 puan oldu. ABD’nin perakende satışlar verisi güçlü gelerek Fed’in faiz artırımına gideceği beklentilerini destekledi.  Brüksel’de diplomatik hassasiyet, Avrupa Birliği (AB) Başkanı Donald Tusk’ın Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ı borç anlaşmasını sürüncemede bırakmak ile ilgili azarlaması ve Uluslararası Para Fonu (IMF) takımının müzakereleri terk etmesi ile buharlaştı. AB hükümet çalışanları ile yapılan 4 saatlik toplantının ardından bir yetkili, “Yunanistan’a açmazın sona erdirilmesini sağlayacak sıkı teklifler sunması için 24 saatten az bir süre verildi” dedi. Tusk, Perşembe günü gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kumar oynamak için daha fazla vakit yok. Gün geliyor. Birinin oyunun bittiğini söylemesinden korkuyorum” dedi.  

Nomura International Plc gelişen piyasa stratejistlerinden Peter Attard Montalto, “ABD’de borçlanma maliyetlerinin artırılacağına yönelik endişeler Fed’in daha fazla iletişim kurmaya başlaması ile yükselecek” dedi.