Advertisement

Ünlü fon yöneticisi Mohamed A. El-Erian, Yunanistan krizi ile ilgili, “Durma noktasına gelen müzakerelerdeki tıkanıklığı açmak için kullanılan yöntem eski bir taktik. Üst düzey yetkililer kapalı kapılar ardında bir araya gelir ve politik bir uzlaşıya varırlar. Daha sonra teknokratlar bu uzlaşının detayları üzerinde çalışırlar. Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın bu hafta giriştiği hamlenin bu olduğunu görülüyor. İşe yarasa bile, ki çok uzak görünüyor, yeterli olmayacaktır. En iyi ihtimalle, taraflar arasındaki derin farklar yeniden belirene kadar, biraz daha zaman kazandırır” değerlendirmesinde bulundu.

El-Erian’a göre Yunanistan ile kreditörleri arasındaki müzakerelerde az da olsa ilerleme kaydedildiği söylenebilir. Tsipras, müzakerelerin kilit noktalarını doğrudan Avrupalı liderlere (Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker) taşıyarak dinamiği değiştirmeye çalıştı.

Söz konusu görüşmelerde bazı ilerlemeler kaydedildi. Ancak El Erian, bu ileriye dönük hareketin bir anlaşmaya varma şeklinde kapsamlı ve sürdürülebilir başarıya dönüştürülmesinin zor olacağını belirtiyor.