Advertisement

ABD'de Tüketici Güveni Haziran ayında, Amerikalıların ücret beklentilerinde son yedi yılın en hızlı artışının görülmesi ile birlikte, tahmin edilenden daha fazla yükseldi.

Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi, son altı ayın en düşük seviyesi olan Mayıs ayındaki 90.7'den, 94.6'ya çıktı ve Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tümünün tahminin üzerinde gerçekleşti.

İş gücü piyasasındaki iyileşmeler, benzin fiyatlarının 2009'dan bu yana en düşük seviyesinden yükselmesi ile birlikte artan maliyetlerin olumsuz etkisini gidererek, tüketici beklentilerinin güçlenmesine yardımcı oldu. İstihdam edilenlerin sayısındaki artış ve daha büyük miktarlı ücret çekleri, tüketicilerin moralini düzeltirken, ABD ekonomisinin en büyük kısmını oluşturan hanehalkı harcamalarının da artmasına yardımcı oluıyor.

Columbus, Ohio'da Nationwide Insurancebaş ekonomisti David Berson, veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "İşgücü piyasası şimdilerde oldukça iyi görünüyor," dedi ve "Trend yukarı yönlü olmalı. Yılın ikinci yarısında güçlü bir ekonomi görme ihtimalimiz oldukça yüksek" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg'in anketine katılan 68 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksinin Haziran ayında 91.2 çıkması bekleniyordu. Ankete gelen tahminler 87.7 ile 94 arasındaydı. Endeks son bir yılda ortalama 84.1 seviyesindeydi.