Advertisement

Societe Generale SA (SocGen), gelişen piyasalarda yabancı para birimi cinsinden tahviller için düşüş beklentisine girdi. SocGen, Avrupa ve ABD’deki volatilitenin yayılacağını ve Ukrayna, Türkiye ve Venezuela’nın kredibilitesinin bozulmakta olduğunu belirtti.

Societe Generale gelişen piyasa kredi stratejileri direktörü Regis Chatellier, “Gelişen piyasa tahvillerinin ABD Hazine tahvil volatilitesine gösterdiği direncin sona erdiğini görüyoruz. Öte yandan özel durum riskleri de yükseliyor” değerlendirmesini yaptı.

Gelişen piyasa tahvilleri, Mayıs ayında genel olarak istikrarlı bir seyir izlemesinin ardından bu ay gerilemeye başladı. Avrupa ve ABD’de borçlanma maliyetleri, ekonomik büyüme ve enflasyon sinyalleri ile birlikte yükseliş gösterdi. JPMorgan Chase & Co. tarafından derlenen verilere göre yatırımcıların ellerinde ABD Hazine tahvilleri yerine daha riskli olan gelişen piyasa tahvilleri tutmak için talep ettikleri ekstra getiri 3.5 yüzde puan ile 7 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Societe Generale, Türkiye tahvillerinin notunu seçimlerin ardından politik manzaranın değişim göstermesine atıfta bulunarak düşürdü. Fransa bankası Ukrayna tahvillerinin notunu da indirdi.