Advertisement

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hedefe oranla düşük seyreden büyümeye rağmen, bütçe hedeflerini rahatlıkla tutturacak bir performansla yola devam ettiklerini bildirdi.

Şimşek, yazılı açıklamasında, mayıs ayı bütçe rakamlarını değerlendirdi.

Mayısta güçlü bütçe performansını sürdürmeye devam ettiklerini belirten Şimşek, bütçenin söz konusu ayda 1,6 milyar lira fazla, ocak-mayıs döneminde ise 2,4 milyar lira açık verdiğini ifade etti.

Hem mayıs ayı hem de ilk beş aylık bütçe gerçekleşmelerinin, geçen yıla göre daha güçlü olduğunu vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti:

"Zira 2014 yılı mayıs ayında bütçe fazlası 1,5 milyar lira, ocak-mayıs döneminde ise bütçe açığı 2,8 milyar lira idi. 2015 yılı ocak-mayıs döneminde bütçe açığı yıl sonu hedefi olan 21 milyar liranın sadece yüzde 11,5'ine denk gelmektedir. Bu güçlü performans en büyük ticaret ortağımız olan AB'de devam eden ekonomik sorunlar, bölgedeki jeopolitik gerginlikler, finansal piyasalardaki dalgalanma ile iç talepteki nispi yavaşlamaya rağmen elde edilmiştir.

Hedefe oranla düşük seyreden büyümeye rağmen bütçe hedeflerini rahat bir şekilde tutturacak bir performansla yolumuza devam ediyoruz. Her zaman olduğu gibi mali disiplini devam ettirdik. Son 5 ayda da ülkemizin orta-uzun dönem istikrarını ve menfaatini önceliklendirdik, seçim ekonomisi asla uygulamadık. Bunların Türk siyasi tarihine örnek teşkil edeceğini umuyoruz."

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Haziran 2015 Pazartesi, 11:36 eren.beskardes@gmail.com Şimşek: Düşük büyümeye rağmen bütçe tutturulacak... Haha, evet biraz daha vergi arttırın bütçenin kralı sizin olacak, varsın büyümeyelim, halk öder daha... Vergi türleri itibarıyla 2015 yılı Ocak-Mayıs dönemi gerçekleşmelerine bakıldığında geçen yılın aynı dönemine göre harçlar yüzde 21,6, özel tüketim vergisi yüzde 19,7, banka ve sigorta muameleleri vergisi yüzde 17,7, damga vergisi yüzde 15,5, gelir vergisi yüzde 14,5, ithalde alınan katma değer vergisi yüzde 11,8, kurumlar vergisi yüzde 11,4, dahilde alınan katma değer vergisi yüzde 10,5 ve diğer vergiler tahsilatı yüzde 13 oranında art...