Advertisement

Fed Başkanı Janet Yellen ve çalışma arkadaşları işgücü piyasasında kimin doğru görüşe sahip olduğuna kadar vermek zorunda: Wall Street’te veri hesaplayan ekonomistler mi, işverenlerle ilgilenen kurum yöneticileri mi?

Ücret baskılarına işaret eden bazı ekonomistler, ABD ekonomisinin tam istihdama döndüğünü savunarak işgücü piyasasından az veya hiç gevşekliğin kalmadığını dile getiriyorlar. İşverenlerle birebir çalışan uzmanlara göre ise zeminde durum daha karmaşık. Uzmanlar, Yellen’in bazı argümanları ile paralel değerlendirmeler yapıyorlar. İyileşme gösteren istihdam görünümü piyasaya daha fazla insan çekecek ve ücretler aşırı hızlı artmaktan alı konacak.

Politika yapıcılar için bu iki görüşten hangisinin doğru olduğu kritik bir öneme sahip çünkü 2006’dan bu yana ilk kez gerçekleştirecekleri faiz artırımı kararlarını işgücü piyasasındaki gerginliğe bağladılar.

Massachusetts’teki IHS Inc. başekonomisti Nariman Behravesh, “Tam istihdama ne kadar yakın olduğumuz sorusu Fed’in şu sıralar karşı karşıya olduğu en kritik mesele” dedi.

Wall Street’te hesaplanan veriler doğruysa Fed ne kadar uzun bekler ve yavaş hareket ederse enflasyonu o kadar istenmeyen bir şekilde alevlendirme riski alıyor. Eğer diğer uzmanlar haklı ise merkez bankası faiz artırımını ertelemeyi göze alabilir.

Yellen ve iş arkadaşları Salı ve Çarşamba günü para politikası stratejilerini planlamak ve ekonomik tahminlerini güncellemek için bir araya gelecekler.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Haziran 2015 Pazartesi, 11:51 Misafir fed bu işi savsakladıkça vallahi de tallahi de bunun bedelini hepimiz yüksek kur ve faiz olarak ödeyeceğiz