Advertisement

Başaran-Symes: Tercihimiz güçlü, kalıcı bir hükümet

Başaran-Symes: Tercihimiz güçlü, kalıcı bir hükümet

Tüsiad Başkanı Cansen Başaran-Symes, temsili güçlü bir hükümet kurulmasını istediklerini belirtti

17 Haziran 2015 Çarşamba, 16:23 Güncelleme: 18 Haziran 2015 Perşembe, 07:54

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) heyeti, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Halkların Demokrasi Partisi ile görüşmelerinin ardından Ankara'daki 16-17 tarihlerindeki temaslarını tamamladı.

HDP ile görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, “Biz siyasi partilere yazdığımız mektupta hiçbir siyasi parti belirlemedik. Biz iki günümüzü bloke ettik, kendileri programlarına göre günleri belirledi” dedi.

HDP heyetiyle olumlu bir görüşme yaptıklarını belirten Başaran-Symes "Türkiye'nin iyi çalışan bir koalisyonla dünyaya örnek olması gerek. Koalisyon hükümetinin kurulması konusunda bir kararlılık gördük" diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Başbakanlık Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirdikleri yaklaşık 1,5 saat süren görüşme hakkında da bilgi veren Başaran Symes, açık bir diyalog ile görüşlerini Davutoğlu'na bildiklerini söyledi.

Symes, "Bütün işdünyasının önceliklerini Başbakanımıza tüm açıklığıyla aynen diğer partilere olduğu gibi bildirdik. Kendileri bunların daha önce açıklanan dönüşüm programları içinde yer aldığını, belli konularda bize teyitlerini verdiler. Son derece açık bir diyalogla görüşlerimizi karşılıklı olarak paylaştık" dedi.  

TÜSİAD Başkanı, “Başbakan ile son derece olumlu görüşmemiz oldu. Görüşmemizi buzlar eridi olarak yorumlayabilirsiniz” diye devam etti.

"Kalıcı hükümet dışında tercihimiz yok"

Symes, kurulacak hükümete yönelik, “Tercihimiz güçlü, kalıcı bir hükümetin kurulması yönünde. Bunun dışında bir tercihimiz yok. Erken seçimden ziyade burada herkes koalisyon için çalışıyor” dedi.

Ankara temaslarında ciddi bir irade gördüjklerini kaydeden Başaran Symes, İsanbul'a ümitli döndüklerini söyledi.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 96.861 -0,03
USD/TRY 5,8132 0,14
EUR/TRY 6,5531 0,17
EUR/USD 1,1247 0,13
FAİZ 21,25 0,00
ALTIN/ONS 1.275,89 0,03
BRENT 71,97 0,49
© haberturk.com
Yukarı