Advertisement

Geçtiğimiz iki yılda iki kez sermaye enjeksiyonu alan Yunan bankaları, resesyonun batık kredilerden kaynaklanan kayıpları artırması ile üçüncü bir enjeksiyona ihtiyaç duyabilir.

Yunanistan’ın en büyük dört bankası Yunan bankacılık varlıklarının yüzde 91’ini oluşturuyor. Bu 4 banka, maddi çekirdek sermayelerinin 12 milyar eurosunun (14 milyar dolar) vadesi geçmiş ve yeniden yapılandırılmış kredilerin temerrüde düşmesi ile birlikte yükselen provizyonlarla yok olduğunu görebilir. Yunanistan Avrupalı kreditörleri ile bir anlaşmaya vararak finansal yardımların serbest bırakılmasını sağlasa bile bir sonraki kurtarma yardımının sıkıntı içinde olan bankalar için yeni bir fonlama içermesi gerekecek.

Batık krediler, Yunan ekonomisinin yeniden resesyona girmesi ve Yunanların borç ödemelerini ertelemeleri ile son çeyrek dönemde yükseldi. Toparlanmanın duraksaması ile birlikte dört büyük Yunan bankası (National Bank of Greece SA, Piraeus Bank SA, Alpha Bank AE ve Eurobank Ergasias SA) kayıpları kapatmak için ek provizyonlarda 16 milyar euroya ihtiyaç duyabilir.

Atina’daki Moody’s Investors Service analistlerinden Nondas Nicolaides, “Batık kredilerin ilk çeyrek dönemde zirve yapmasını bekliyorduk. Ancak şimdi bunun 2016’da olacağını düşünüyoruz. Bankaların sermaye enjeksiyonuna ihtiyacı olabilir” dedi.