Advertisement

Çoğunlukla Kürt kökenli seçmenler tarafından desteklenen HDP'nin son seçimlerde, oyunu kayda değer bir şekilde artırarak Meclis'e giren HDP, ekonomi politikaları konusunda diğer partilerden farklı olduğunu vurguluyor.

HDP Eş Başkanı Yüksekdağ, Bloomberg News'a yaptığı açıklamada, partisinin ekonomi programına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bloomberg'in sorularına hazırladığı altı sayfalık yanıtta, Yüksekdağ, partisinin ekonomi için düşüncelerinin altını çizdi ve yalnızca siyasi rakipleri ile değil, aynı zamanda yabancı yatırımcılar ile de aralarına mesafe koydu.

Yüksekdağ, "HDP, yoksulların, işçilerin ve emeklilerin  tarafında bir programa sahip" dedi ve diğer üç partinin, gelir eşitsizliğini artıran "neo-liberal" ekonomik programlara sahip olduğunu söyledi. Eş Başkan Yüksekdağ, "Bu koalisyon ortaklığı temel bir problem: Halka zarar verecek bir ekonomik programı asla desteklemeyeceğiz" şeklinde görüş bildirdi.

Yüksekdağ, "Savaşın sona ermesi, ekonomik büyüme ve halkın refahının artması arasında kesin bir ilişki kurmazsınız," dedi ve "Bu yalnızca uygulanan politikalar tarafından belirlenebilir" dedi.

Yüksekdağ, HDP'nin, 19 milyon hanehalkına bedava elektrik, 19 milyona ek olarak üç milyon hanehalkına kira yardımı, öğrencilere nakit yardımı ve emekli maaşlarının artırılmasını da içeren sosyal yardım programlarına 121 milyar lira harcayacağını kaydetti ve kaynağın, güvenlik harcamalarının 35 milyar lira azaltılması, israf ve yolsuzluğun azaltılması ve dolaylı vergilerin azaltılarak gelire göre artan bir vergi sistemine geçilmesinden sağlanacağını belirtti.

HDP'nin seçim kampanyası sırasındaki ekonomik vaatlerinin finans ve yatırım çevrelerince hoş karşılanmayacağını bildiklerini söyleyen Yüksekdağ, "Bu doğa, çünkü biz yoksul halkı merkeze koyan bir ekonomi politikasını savunuyoruz" şeklinde konuştu.

Bloomberg News

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Haziran 2015 Perşembe, 10:22 Misafir öyle bir dünya her yerde olsa keşke :d maalesef böyle bir dünya yok...