Advertisement

Avrupalı maliye bakanlarının Perşembe günü Lüksemburg’ta yapacağı toplantıdan anlaşma çıkmasına dair düşük bir umut var. Yunanistan’ın kaderi bu toplantıda belli olabilir. Almanya Şansölyesi Angela Merkel yükselen tansiyonu düşürmeye çalışıyor.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın kendini kötü bir anlaşmayı reddedebilecek bir lider konumuna getirmesi ile birlikte tansiyon yükseldi. Kreditörleri kötü niyetli olmakla suçlayan Tsipras, bu hafta içerisinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.

Artan gerilim, Yunanistan kurtarma fonuna en büyük katkıyı sağlayan Almanya’nın Şansölyesi Merkel’in çabaları ile azalabilir. Merkel görüşmelerin ortak bir zemine çekilmesi ve gerçekçi hedefler belirlenmesi için çabalayabilir. Öte yandan Fed Başkanı Janet Yellen Yunanistan krizinde bir anlaşmaya varılamaması halinde bu durumun ABD’ye yansımaları olacağı konusunda uyarıda bulundu.

Perşembe günü yapılacak Euro Grubu toplantısı öncesinde anlaşmaya yönelik iyimserlik düşük seviyelerde.

Avrupa Komisyon Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, “Yunanistan tartışmasında biraz daha dürüstlük olsa bu bize destek sağlardı” dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Haziran 2015 Perşembe, 14:17 Misafir yunan halkı yatmamalı üretmeli milyarlarca euro para yardımlarını hibeleri,destekleri çarçur ettiler,har vurup harman savurdular.avrupa nereye kadar yardım edecek.yunan halkı artık çalışmalı
18 Haziran 2015 Perşembe, 08:40 esecanpunar06@gmail.com yunanistan bu durumdan çıksa bile en kısa zamanda yine bu sorunla karşılaşacak. çünkü alınan para maaş ödemelerine, faiz ödemelerine ve verimsiz alanlara gidecek. borcu tekrar borçla kapatacak. yunanistan bu para ile tekrar para kazanmayacak, fabrika kurmayacak, marka değeri yüksek şirketler kurmayacak. bu parayı harcayacak sonra yine aynı duruma düşecek. eğer bu durumdan çıkmak istiyor ise; üretmeli ve marka değeri yüksek şirketler ortaya çıkartmalı. dünyada bilinen bir tane yunan şirketi yok. bir tane yunan markası yok. parayı al ye, bitince tekrar yine iste. bu böyle sürekli devam edecek.