Advertisement

Baz metaller, Çin’de konut fiyatlarının daha az sayıda şehirde düşüş göstermesi ve Fed’in faiz artırımlarında ihtiyatlı olacağı sinyali vermesi ile yükseliyor.

Bakır, yüzde 1.3 kadar değerlendi. Çinli tüketiciler düşük faiz oranlarının düşük olması ve satın alım sınırlandırmalarının hafifletilmesine olumlu tepki veriyor. Yeni konut fiyatları Çin Ulusal İstatistik Kurumu’nun takip ettiği 70 şehrin 41’inde Mayıs ayından geriledi. Nisan ayında 47 şehirde fiyatlar düşüş göstermişti. Çin’in duraksayan emlak piyasası inşaat şirketlerinin cesaretini kırmış ve konut başlangıçlarının bu yıl yüzde 16 gerilemesine neden olmuştu. Goldman Sachs Group Inc.’e göre Çin’in bakır talebinin yaklaşık yarısı konut ve gayrimenkul faaliyetlerinden geliyor.

Üç ay vadeli bakır kontratı Londra Metal Borsası’nda yüzde 1.1 yükselerek Hong Kong saati ile 12:32’de ton başına 5,808 dolara geldi. Comex’te vadeli kontratlar yüzde 1.2 artış göstererek pound başına 2.6405 dolar oldu. Bakır Şanghay’da yüzde 0.9 değerlenerek ton başına 42,180 yuandan (6,793 dolar) işlem gördü.

LME’de alüminyum, nikel, çinko, kurşun ve kalay yükseldi.