Advertisement

Türkiye’nin erken seçime gidebileceğine yönelik ihtimal, gelişen piyasa tahvillerinde görülen en kötü satış dalgasını genişletiyor.

Seçimlerin ardından Türkiye’de koalisyon kurulmasına ilişkin güçlükler ile gelişen piyasa tahvilleri bu yılın en kötü düşüşünü genişletiyor.

Türkiye’deki üç muhalefet partisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlerini artırma çabasından vazgeçmemesi ve makamının resmi rolünü kabul etmemesi halinde hükümet kurmak için katılım sağlamayı reddediyorlar. Daha güçlü bir başkanlık için destek bulmaya çalışan Erdoğan’ın kurduğu AK Parti, 7 Haziran’daki seçimde parlamento çoğunluğu kaybetmesinin ardından bile Erdoğan söz konusu planına desteğini sürdürdü.

Londra’daki Rabobank gelişen piyasa analistlerinden  Piotr Matys, anlaşmazlığın alışamamasının yeniden seçime gitme riskini artırdığını söyledi. Matys, “Erken seçim, lirayı dolar karşısında 3 TL seviyesine kadar itebilir. 2 yıl vadeli Türkiye tahvil faizi 150 baz puan kadar yükselebilir” dedi.

Matys, “Yeniden seçime gidilmesinden kaçınılacağına yönelik iyimserlik net bir biçimde azaltıyor. Erdoğan’ın hükümete daha fazla müdahale etmesi ihtimalinin yüksek olması ile birlikte politikadaki tansiyonun yeni bir seviyeye yükseleceğinden endişe ediyorum” dedi.

Erken seçime gidilmesi yatırımcılar için riskleri artırabilir. Erdoğan’ın daha fazla güç elde edeceği ile ilgili endişeler Türkiye tahvillerinin ve liranın seçim öncesinde düşmesine neden olmuştu. GMSA Investments Ltd. tahvil traderı Uras Dragic’e göre anayasa kapsamında hükümet kurmak için 2 aydan az bir süre kalması ile birlikte erken seçime gitme olasılığı yüzde 50.

2 yıl vadeli Türkiye tahvil faizi 4 baz puan düşerek Çarşamba günü yüzde 10.17 seviyesine geldi ve bu yılki yükselişi 215 baz puana genişletti. Türkiye tahvilleri, Bloomberg tarafından takip edilen 22 gelişen piyasa tahvilli arasındaki en kötü performansı sergiliyor. Türk lirası dolar karşısında yüzde 1 yükselerek 2.7069 TL oldu.

Bloomberg News

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Haziran 2015 Perşembe, 08:58 Misafir burada tek oyun bozan bahçeli...yazık mhp ye gerçekten