Advertisement

(15:15'te güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, Yunanistan'a yardım konusunda anlaşmaya varılamaması sonucu artan tansiyon ortamında, Euro Bölgesi maliye bakanlarının bir araya gelmesi ile birlikte değer kaybetti. Tahviller, altın ve gelişen piyasa para birimleri ile birlikte, Fed'in faiz görünümünü düşürmesinin ardından yukarı yönde hareket etti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, erken saatlerdeki kayıplarının bir kısmını geri aldı ve New York saati ile 07:57'de yüzde 0.6 aşağıda seyrediyordu. Yunanistan hisse senetlerinin gösterge endeksi son beş günde yüzde 18 düştü. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.3 yükseldi. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi üç baz puan düşerek yüzde 2.29'a inerken, Almanya ve İngiltere tahvilleri değer kazandı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.6 düşerken, Malezya para birimi ringgit ve Güney Kore wonu gelişen ülke para birimlerindeki yükselişlere öncülük etti. Altın yüzde 1.2 tırmandı. Çin hisse senetleri, ilk halka arzlar sonucu piyasada likiditenin azalması sonucu, 2009'dan bu yana en kötü haftalık performansını gerçekleştirmeye yöneldi.

Euro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan'ın Haziran sonundaki borç geri ödeme tarihi yaklaşırken, ülkeye 7.2 milyar euroya (8.1 milyar dolar) kadar bir kurtarma fonu sağlamak için anlaşmaya varmak üzere çalışma yapmak Amacıyla Lüksemburg'da bir araya geldi. IMF İdari Direktörü Christine Lagarde, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın borcunu geri ödeyememesi durumunda ek süre verilmeyeceğini söyledi. Fed, faizin bu yıl artırılacağına ilişkin tahminini değiştirmedi ve 2016 yılının sonunda fazin hangi seviyede olacağına ilişkin tahminini ise düşürdü.

Frankfurt'ta Union Investment Privatfonds GmbH kıdemli fon yöneticisi Carsten Hilck, "Piyasalar beklemeyi sevmez ve belirsizlikten nefret eder," dedi ve "sonucun halen ne olduğunun belli olmaması insanları tedirgin ediyor" şeklinde görüş bildirdi

(15:15'te güncellendi)