Advertisement

(15:45'te güncellendi)

Altın, Fed'in faiz artırımlarında yavaş bir tutum takınacağını işaret etmesinin ardından son beş haftanın en hızlı yükselişini gösterirken, gümüş değer kazandı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Fed'in Çarşamba günü borçlanma maliyetleri için uzun vadeli projeksiyonlarını düşürürken, gösterge faizi yıl sonuna kadar artıracağı tahminini korumasının ardından bir ayın en düşük seviyesine geriledi. Yüksek faizler, tahvillerdeki gibi faiz ödemesi olmaması ya da hisse senetleri gibi getiri sağlamamasından dolayı, metalin cazibesini azaltıyor.

Londra'da Mitsubishi Corp. değerli metaller stratejisti Jonathan Butler, "Altın, temelde dolar ve dün Fed'den gelen yorumlara bağlı olarak yükseldi" dedi.

Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 2 yükselerek iki haftanın zirvesi olan ons başına 1,200 dolara kadar çıktıktan sonra, New York saati ile 07:31'de 1,199.40 dolara geldi. Vadeli kontratlarda işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 41 üzerindeydi. Spot altın yüzde 1.2 yükselerek ons başına 1,199.65 dolara ulaştı.

Fed Başkanı Janet Yellen, ekonomik büyüme konusunda daha kararlı işaretler görmek istediğini söyledi ve Yunanistan için kurtarma fonlarını serbest bıraktıracak anlaşmanın sağlanamaması durumunda, sorunun ABD'ye sıçrayabileceği uyarısında bulundu.  Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın kreditörlerden gelen adil olmayan önerilerin reddedileceğini söyledi.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki altın varlıkları Çarşamba günü 0.7 ton yükseldi ve son bir ayda ilk kez art arda iki gün yükselişmiş oldu.

İsviçre Federal Gümrük İdaresi verilerine göre, İsviçre'nin altın iharcatı Mayıs ayında 106.8 ton ile dokuz ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Altın rafineleme konusunda merkez olan İSviçre'den Hindistan ve Hong Kong'a altın ihracatı geçen ay geriledi. Asya'da altın talebi, yılın sonlarına doğru bayram ve evlilik dönemleri öncesi, yaz aylarında genellikle azalıyor.

Temmuz vadeli gümüş kontratları New York'ta yüzde 2.1 artarak ons başına 16.275 dolar ile iki haftanın zirvesine çıktı. Temmuz vadeli platin, Çarşamba günü altı yılın en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 2 yükselerek ons başına 1,094 dolara ulaştı. Eylül vadeli palladyum, dün ayı piyasasına girdikten sonra, yüzde 0.4 yükselerek ons başına 723.35 dolara çıktı.

(15:45'te güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Haziran 2015 Perşembe, 10:20 Misafir fed in faiz artırımı yapacağı beklentisi altını baskılamaya devam ediyor.2015 yılı sonuna kadar bu beklenti gerçekleşmezse 2016 yılı için altın için bi ralli başlayabilir.