Advertisement

Bank of America Corp. (BoFA) haklıysa küresel tahviller ve Döviz piyasalarında izlenmesi gereken yeni gösterge, Londra ve New York’taki traderların çoğunun göz atmadığı etmediği Çin hisse senetleri fiyatları ve Şanghay Bileşik Endeksi.

Bank of America küresel oranlar ve döviz araştırmaları müdürü David Woo, “Normalde ofise gelip ilk önce 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizlerinin nereden işlem gördüğüne ve euro-dolar paritesine bakarım. Ancak bu günlerde Bloomberg terminalinde ilk baktığım şey Şanghay Bileşik Endeksi’nin nerede olduğu” dedi.

Woo, Çin rallisinin çok büyük bir hal aldığını söyledi ve Çin rallisinin 1990’ların sonundaki dot-com patlamasından bu yana en büyük balon olduğunu dile getirdi. Balonun eninde sonunda patlayacağını söyleyen Woo, patlamanın dünya piyasaları için sonuçlarının olacağını ifade etti.

Woo’ya göre Çin hisseleri, rallinin sona ermesi ile yüzde 30 kadar gerileyerek Asya’nın en büyük ekonomisinde büyümenin itici gücü olan tüketicisi olumsuz etkileyebilir. Woo, Çin hisselerindeki satış dalgasının ABD tahvilleri ve dolar için yükseliş getireceği tahmininde bulundu.