Advertisement

Pekin hükümetinin emlak sınırlamalarını azaltması ve faizlerin düşmesiyle konut fiyatlarının düştüğü kent sayısı art arda üç aydır azalıyor.

Ulusal İstatistik Ofisi'nin izlediği 70 kentten 41'inde yeni konut fiyatları mayıs ayında aylık bazda düştü. Nisan ayında 70 kentten 47'sinde konut fiyatları gerilemişti.

Mayıs ayında 20 kentte konut fiyatları özellikle Şanghay ve Pekin gibi birinci kademe merkezlerdeki artışların katkısıyla yükseldi. Yıllık bazda ise mayısta 70 kent içinde 69'unda fiyat düşüşü kaydedildi.

Çin ekonomiyi canlandırma politikası kapsamında geçen Eylül'den beri emlak sektörünü desteklemek için genişlemeci önlemler almaya başlamıştı. Çin, Mart ayı sonunda mortgage poliçeleri ve peşinatlarla ilgili koşulları yumuşattı. Böylece konut satışları ilk kez nisanda yükseldi ve mayıs ayında yükseliş devam etti.

Uzman tahminlerine göre, Çin'de birinci kademe kentlerde konut fiyatları yükselen arsa maliyetleri ve güçlü taleple artış kaydetmeye devam edecek, küçük kentlerde ise fiyatlar ayı kalacak.