Advertisement

Fransız yargısının, Rus VTB Bankası'nın Fransa'daki iştirakindeki Rus şirketlerine ve diplomatik temsilciliklerine ait hesaplara el koyduğu belirtildi.

Sputnik'te yer alan habere göre, el koymaların, Rus hükümeti tarafından el konulan Yukos petrol şirketinin açtığı tazminat davası çerçevesinde gerçekleştiği açıklandı.

Bakan Ulyukayev: El konulan varlıklar önemli boyutta değil

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev, Belçika ve Fransa'da el konulan varlıkların miktarının önemli boyutlarda olmadığını açıkladı.

Yaşanan gelişmenin tatsız olduğunu belirten Ulyukayev, "El koymaların farklı ülkelere yayılmasını bekleyebiliriz. Riskleri göz önünde bulundurmamız gerekiyor. ABD'de, AB ülkelerinde Rus varlıkların el konulma riski mevcut" dedi.

Kremlin: Rusya'daki yatırım iklimi etkilenmeyecek

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Moskova yönetiminin ve avukatların Rus devlet varlıklarına el konulması ile gelişmeyi incelediklerini açıkladı.

Peskov, gelişmenin detaylarını beklediklerini ve olan biteni tam olarak anlamaya çalıştıklarını söyledi.

Kremlin sözcüsü, yurtdışındaki Rus varlıklarına yönelik adımların Rusya'daki yatırım iklimine etki etmeyeceğini vurguladı.

AB, Rusya'ya yaptırımları uzatmıştı

Avrupa Birliği (AB) Ukrayna krizi nedeni ile Rusya'ya uyguladığı yaptırımları Ocak 2016'ya kadar uzattı. Ria Novosti'nin elde ettiği bilgilere göre AB ek yaptırımları gündeme almadı. AB Konseyi'nin Pazartesi günü yapacağı toplantıda resmi kararı açıklaması bekleniyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2003’te o dönem Rusya'nın en büyük petrol üreticisi olan Yukos'a el koymuştu. İhalelere hile karıştırmak ve vergi kaçırmakla suçlanan Yukos yönetim kurulu başkanı Mikhail Khodorkovsky 2003'ten tutuklanarak cezaevine gönderildi. 10 yıl cezaevinde kalan milyarder, 2013'te afla serbest kaldı ve İsviçre'ye yerleşti.