Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 19 Haziran Cuma

1- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel son yolculuğuna uğurlanıyor

- Demirel için TBMM'de devlet töreni düzenlenecek. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra birçok ülkeden devlet adamları da katılacak.

- Demirel'in naaşı daha sonra kortej eşliğinde Kocatepe Camisi'ne götürülecek ve cuma namazının ardından cenaze namazı kılınacak.

(Ankara/09.00-13.45)

2- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Eyüp Sultan Türbesi'nin ziyarete açılış töreni ile Okçular Vakfında düzenlenecek TÜRGEV 2015 Mezuniyet Töreni ve İftar Programı'na iştirak edecek.

(İstanbul/17.30-20.49)

3- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezinde yapılacak seçim değerlendirme toplantılarına katılacak.

(Ankara/13.00/14.30)

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 14. ve 15. Dönem Çorum Milletvekili Cahit Angın'ın TBMM'deki cenaze törenine iştirak edecek.

(Ankara/16.00)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, milletvekili mazbatasını alacak.

(Kocaeli/11.00)

2- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ile görüşecek, Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Adil Sirac Merdad'ı kabul edecek, şehit aileleri ve gaziler onuruna düzenlenen iftara katılacak.

(Ankara/11.00/12.00-Antalya/20.28)

3- Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İl Seçim Kurulunda mazbata teslim törenine katılacak, AK Parti'nin Salıpazarı, Ayvacık, Alaçam, Yakakent ilçe başkanlıklarını ziyaret edecek ve partisinin Yakakent ilçe teşkilatı tarafından düzenlenecek iftar programında bulunacak.

(Samsun/14.00-20.30)

4- HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin il binasında seçime ilişkin basın toplantısı düzenleyecek, DBP İl Örgütü'nü ziyaret edecek, Başkale ilçesinde ziyaretlerde bulunacak.

(Van/11.00/12.00/14.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı, Muhammed Mursi ve İhvan üyeleri hakkında verilen idam kararlarını protesto etmek için "halk ayaklanması" adı altında gösteriler düzenleyecek.

(Kahire)

2- Suriye'deki iç savaş ve bölgedeki yansımaları takip ediliyor.

(Şam/Halep)

3- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun IŞİD hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Erbil/Bağdat)

4- Yemen'deki çatışmalar ve yaşanan gelişmeler izleniyor.

(Sana)

EKONOMİ

1- Merkez Bankası, haziran ayı beklenti anketi sonuçlarını duyuracak.

(Ankara/14.30)

2- TÜİK, 2014 yılına ilişkin intihar istatistikleri ile satın alma gücü paritesini (hanehalkı nihai tüketim harcamaları) açıklayacak.

(Ankara/10.00)

3- TOBB, mayısta kurulan ve kapanan şirket sayılarını ilan edecek.

(Ankara/10.00)

AA