Advertisement

Petrol, ABD’de arz fazlasının hafiflediği işaretlerinin Suudi üretimini dengeleyeceği beklentileri ile varil başına 60 dolara yakın seviye kazançları koruyor.

Petrol vadelileri Cuma günü New York’ta yatay bir seyir izliyor. Vadeli petrol kontratları 12 Haziran’dan bu yana yüzde 0.7 yükseldi. Petrol Bakanı Ali al-Naimi, “Suudi Arabistan talebin artması haline üretimini artıracak” dedi. Energy Information Administration’ın (EIA) Çarşamba günü açıkladığı verilere göre dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de stoklar düşüşü 7. haftaya taşıdı ve üretim rekor seviyeden gerileme kaydetti.

Petrol, küresel arz fazlasının hafifleyeceği spekülasyonu ile 6 yılın en düşük seviyesinden gösterdiği toparlanmayı devam ettiriyor. Suudi Arabistan dahil olmak üzere OPEC üyeleri pazar payını korumak için üretimi genişletirken, ABD’de hizmet veren sondaj kulesi sayısı düşüyor. ABD’de petrol stokları Mart ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Temmuz vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex elektronik işlemlerde, 22 sent düşerek Londra saati ile 09:00'da varil başına 60.23 dolardan işlem gördü. Daha aktif olan Ağustos vadeli kontrat 19 sent gerileyerek 60.63 dolara geldi. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 45 altında seyrediyor. Fiyatlar bu yıl yüzde 14 yükseldi.

Ağustos vadeli Brent petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında, fazla değişmeyerek varil başına 64.24 dolardan alıcı buldu. Kontrat Perşembe günü 39 sent yükselerek 64.26 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI petrol arasındaki fark 3.56 seviyesinde. 12 Haziran’da 3.91 idi.

(12:10'da güncellendi)