Advertisement

Yunanistan Başbakanı Tsipras, St.Petersburg Forumu'nda gerçekleştirdiği konuşmada, “Avrupa Birliği değişim için cesur kararlar vermeli” dedi.

Tsipras sorunun sadece Yunanistan'ın değil AB'nin de sorunu olduğunu ifade ederek, “Şu anda bir krizin tam ortasındayız” dedi ve “2008 sonrası ekonomilerin işbirliğini daha da artırmak zorundayız” şeklinde görüş bildirdi.

“Hataları tekrarlamamak için işbirliğine devam etmeliyiz” diyen Tsipras, “2008 sonrası ekonomilerin işbirliğini daha da artırmak zorundayız” diye ekledi.

“Ekonomik başarı için yeni yollar arıyoruz” diyen Yunan Başbakanı, “Enerji ve turizm alanında bölgesel merkez olmayı istiyoruz. Bölgemizde ekonomik ve ticari bir merkez olmayı ise sürdürüyoruz” şeklinde görüş bildirdi.

Öte yandan Tsipras, Avusturyalı Kurier Gazetesi’ne yaptığı değerlendirmede, “Yunanistan'ın Euro'dan çıkışı, Euro Bölgesi için sonun başlangıcı olur. Grexit ters döndürülemeyecek bir gelişme olur. Avrupa halkı için çok negatif bir olay olur” şeklinde konuşarak, Angela Merkel’in krizi tek başına çözemeyeceğini ve “ortak bir hedeflerinin olması gerektiğini" ifade etmişti.