Advertisement

Almanya tahvilleri yükselerek ikinci haftalık yükselişi genişletiyor. Tahvillerdeki yükselişte, Euro Bölgesi maliye bakanlarının Perşembe günü yaptıkları toplantıdan Yunanistan’a finansal yardıma ilişkin anlaşma çıkmaması etkili oldu. Anlaşma çıkmaması güvenli varlıklara talebi artırdı.

Lüksemburg’ta Perşembe akşamı yapılan toplantıyı takiben Euro Grup Başkanı Jeroen  Dijsselbloem, “Şu an takip edilen yol itibarıyla Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkması yönüne ilerliyoruz” dedi. Açıklama, yüksek getirili varlıklar için talebi zayıflattı. 10 yıl vadeli İspanya tahvili 8. haftalık düşüşü genişletiyor. Avrupa Merkez Bankası Yunanistan’in likidite durumunu görüşmek için Cuma günü acil bir toplantı gerçekleştirecek. Euro Bölgesi liderleri ise Pazartesi günü acil olarak toplanacak.

Zürih’teki UBS Group AG kıdemli yatırım danışmanı Beat Siegenthaler, “Yunanistan Perşembe günü yapılan açıklamalrı takiben riskten kaçış moduna giriyor. Öte yandan Pazartesi günü yapılacak AB Zirvesi bir son dakika anlaşması gelebileceği beklentilerini destekledi” dedi.

10 yıl vadeli Almanya tahvil faizi 3 baz puan veya 0.03 yüzde puan gerileyerek Londra saati ile 07:47’de yüzde 0.78 seviyesine indi. Şubat 2025 vadeli yüzde 0.5 faizli tahvilin fiyatı 0.26 veya 1,000 euro (1,134 dolar) nominal değerde 2.60 euro yükselerek 97.145 oldu. Tahvil faizi bu hafta 6 baz puan geriledi ve Perşembe günü yüzde 0.73 ile 3 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.