Advertisement

Avrupa Birliği ile Yunanistan arasındaki söz düellosu sürerkeni, anlaşma için umutlar azalıyor.

Avrupa Komisyonu Ekonomik İşler Komiseri Pierre Moscovici, Yunanistan için b planları olmadığını belirterek, Atina'dan emekli maaşına indirim yapılmasını talep etmediklerini söyledi. Fransız iTele'nin konuğu olan Moscovici, topun Yunanistan'ın sahasında olduğunu ifade etti. Yunan yetkililerin gerçekçi reformlar önermeleri gerektiğini kaydeden yetkili "Yunanistan Euro Bölgesi'nden ayrılırsa yara alır" diye konuştu.

Avrupalı kreditörler ile Yunan hükümeti arasındaki pazarlıklar sürüyor. Ancak dün gerçekleşen Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısı da sonuçsuz kaldı. Mevcut mali programda kalan 7,2 milyar euroluk kredinin serbest bırakılması için Yunanistan'ın haziran sonuna kadar kreditörlerle anlaşması gerekiyor. Avrupa Merkez Bankası ve IMF verilerine göre, Yunanistan'ın toplam borcu yaklaşık 340 milyar euro ve bu tutar milli gelirin yüzde 177’sine tekabül ediyor. Ayrıca, ülkenin Almanya'ya 56 milyar euroluk borcu bulunuyor.

Öte yandan Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis de, dün güvenilir tekliflerde bulunduklarını ancak bu konunun tartışılmadığını söyledi.