Advertisement

San Francisco Fed Başkanı John Williams, ekonominin tahmin edildiği gibi gelişme göstermesi halinde, Fed’in bu yıl iki faiz artırımı gerçekleştirmesi gerektiğini söyledi. Williams San Francisco’da gazetecilere yaptığı bir değerlendirmede, “Faizler artırmaya giderek yaklaşıyoruz. Bu yıl iki faiz artırımı gerçekleştirilmesini bekliyorum. Ancak bu verilere bağlı olacak” dedi.

Renaissance Macro Research LLC baş ABD ekonomisti Neil Dutta, “Williams’ın iki faiz artırımı tahmini, iyimser ekonomik beklentilerini yansıtıyor. Williams, Yellen’den daha iyimser” diye konuştu.

Williams, Fed'in faiz artışına enflasyon hedefine yaklaşılmadan başlamaması gerektiğini belirterek, "Faizleri artırmaya yönelik bekle ve gör yaklaşımımı, enflasyonun yüzde 2 hedefine yaklaştığından emin olana kadar sürdüreceğim" dedi.

Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) oy hakkına sahip olan Williams, San Francisco'da yaptığı konuşmasında, faiz artışını enflasyon hedeflerine yaklaşıldığını kanıtlayan verileri görmeden desteklemeyeceğini kaydetti.

Williams, enflasyonun dibe vurduğuna ilişkin yeterli kanıt olmadığını vurgulayarak, "Enflasyon grafiğinin istenen doğrultuda olduğuna yönelik daha fazla kanıt toplamadan harekete geçmek konusunda temkinliyim. Faizleri artırmaya yönelik bekle ve gör yaklaşımımı, enflasyonun yüzde 2 hedefine yaklaştığından emin olana kadar sürdüreceğim" şeklinde konuştu.

Öte yandan, Fed'in faiz artışına gereğinden geç gitmesinin olumsuz riskler yaratabileceğini öne süren Williams, bu noktada "2015'in faiz artırım yılı olacağına hala inanıyorum" ifadesini kullandı.

San Fransisco Fed Başkanı Williams, ayrıca iş gücü piyasasının tam istihdama çok yakın olduğunu belirtirken, sözlerini "Faiz artışına daha erken başlanıp, kademeli olarak ilerlenmesinin daha güvenli olacağını düşünüyorum" görüşüyle tamamladı.

17 üyeden 15'i faizin bu yıl içinde artırılmasını istiyor

FOMC, Çarşamba günü sona eren kritik haziran toplantısında politika faizini mevcut seviyesinde tutma kararı alırken, 17 Fed yetkilisinden 15'i faiz artışına bu yıl içinde başlanması yönünde görüş bildirmişti.

Bununla birlikte, 5 FOMC üyesinin 2015 sonuna ilişkin faiz oranı beklentilerini yüzde 0,625 seviyesinde tutması, yılın geri kalanında 0,25 puanlık bir ya da iki faiz artışı gelebileceği şeklinde değerlendirildi.

Her 6 haftada bir buluşan FOMC'nin bundan sonraki 4 toplantısı 28-29 Temmuz, 16-17 Eylül, 27-28 Ekim ve 15-16 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Fed Başkanı Janet Yellen'ın Eylül ve Aralık toplantılarını takiben basın konferansı düzenleyecek olması, bu iki toplantıyı daha kritik hale getiriyor.