Advertisement

Uluslararası net doğrudan yatırım girişi, Nisan ayında 570 milyon dolar oldu. Yılın ilk dört ayındaki yatırım girişi ise 4 milyar 28 milyon doları buldu.

Ekonomi Bakanlığı Nisan ayına ilişkin "Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni"ni yayımladı. Buna göre, nisanda 570 milyon dolar düzeyinde net uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşti.

Yılın ilk 4 aylık döneminde 4 milyar 28 milyon dolar net doğrudan uluslararası yatırım girişi yaşanırken, uluslararası doğrudan yatırım girişleri kaleminde yer alan sermaye girişi 3 milyar 59 milyon dolara ulaştı. Bunun 1,1 milyar doları enerji sektöründen, 381 milyon doları mali aracı kuruluşların faaliyetleri sektöründen kaynaklandı.

Ocak-Nisan döneminde nakit sermaye girişinin yüzde 41,6'sı AB ülkeleri, yüzde 29'u ise Asya ülkeleri kanalından geldi.

Uluslararası sermayeli şirketlerin sayısı

Nisan'da 185 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu, 11 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti.

Ocak-Nisan döneminde bin 462 uluslararası sermayeli şirket ve şube kurulurken, 64 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki oldu. Toplam bin 526 şirketin başta toptan ve perakende ticaret sektörü olmak üzere gayrimenkul ile ulaştırma, haberleşme ve depolama hizmetleri sektörlerinde faaliyette bulundukları görüldü.

Aynı dönemde kayıtlı sermayesi 500 bin doların üzerinde olan 49 uluslararası sermayeli şirket, şube kuruluşu ile yabancı ortak iştiraki gerçekleşti. Bu şirketlerin 22'si toptan ve perakende ticaret sektöründe yer alırken, 10'u imalat sanayi sektöründe faaliyette bulunuyor.

Yılın ilk dört ayında kurulan bin 526 uluslararası sermayeli şirketin, 792'sinin yakın ve Ortadoğu ülkeleri, 359'unun AB ülkeleri, 102'sinin de diğer Avrupa ülkeleri ortaklı şirketler olduğu kaydedildi.

Türkiye'deki uluslararası sermayeli şirketler

Verilere göre, nisan ayı sonu itibarıyla 37 bin 315 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu. 6 bin 361 yerli sermayeli şirkete uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşirken, toplamda 43 bin 676 uluslararası sermayeli şirket faaliyette bulunuyor.

Bu şirketler, başta toptan ve perakende ticaret olmak üzere, gayrimenkul kiralama, iş faaliyetleri ve imalat sanayi sektörlerinde faaliyet gösteriyor. İmalat sanayisinde faaliyette bulunan uluslararası sermayeli şirketlerde kimyasal madde ve ürünleri imalatı ilk sırada yer aldı. Bunu gıda ürünleri, içecek ve tütün imalatı ve tekstil ürünleri imalatı izledi.

Uluslararası sermayeli şirketlerin ülke gruplarına göre dağılımına bakıldığında, AB ülkeleri ortaklı girişim sayısı 19 bin 828 ile birinci sırada bulunduğu görüldü. AB ülkeleri ortaklı uluslararası sermayeli şirketlerin içinde Almanya 6 bin 191 şirket ile ilk sırayı aldı. Bu ülkeyi 2 bin 809 şirketle İngiltere ve 2 bin 492 şirketle Hollanda takip etti.

Söz konusu şirketlerin illere göre dağılımında ise 26 bin 136 ile İstanbul ilk sırada yer aldı. İstanbul'u, 4 bin 536 şirketle Antalya, 2 bin 558 şirketle Ankara ve 2 bin 150 şirketle İzmir izledi.

İstanbul'daki uluslararası sermayeli şirketler başta toptan ve perakende ticaret (10 bin 78) olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri (4 bin 266) ve imalat sanayi (3 bin 534) sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

Yatırım projeleri

Ekonomi Bakanlığı tarafından nisanda yatırım teşvik belgesi düzenlenen 13 proje kapsamında yaklaşık 533,6 milyon dolar tutarında yatırım yapılması öngörüldü. Böylece 2015 yılında belgelendirilen yatırım projesi sayısı 81'e, belge kapsamındaki yatırımların tutarı ise 11 milyar 625,4 milyon dolara ulaştı.

Yatırım teşvik belgelerinin 49'u imalat, 22'si hizmetler, 6'sı elektrik, gaz ve su, 2'si de tarım ve ormancılık sektörleri, 2'si madencilik ve taş ocakçılığı ile ilgili olarak düzenlendi.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Haziran 2015 Salı, 08:52 Misafir sermaye girişinin azaldığını yani geçen dönemki rakamaları neden söylemiyorsunuz?