Advertisement

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Cumartesi düzenlenecek Euro Grup toplantısının Yunanistan'ın borç krizinin sonuçlandırılması için hayati önem taşıdığını belirtti.

Yunanistan'la ilgili Euro Grup toplantısı için Brüksel'de bulunan Hollande, Avrupa Birliği (AB) devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı olağanüstü zirve sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yunanistan'ın ay sonuna kadar Uluslararası Para Fonu'na (IMF) ödemesi gereken borçlarının tartışılacağı gelecek Euro Grup toplantısından olumlu bir sonuç çıkmasını umduğunu anlatan Hollande, "Cumartesi günkü Euro Grup toplantısı hayati önem taşıyor çünkü 30 Haziran'da Yunanistan için süre dolacak" ifadesini kullandı.

Fransa'nın Cumartesi günkü zirvenin uzlaşıyla sonuçlanması için her türlü çabayı sarf edeceğine vurgu yapan Hollande, "Biz elimizden geleni yapacağız ve Fransa, geniş kapsamlı ve kalıcı bir anlaşma çıkması için girişimde bulunacak" dedi.

Brüksel'deki olağanüstü zirve sonrası düzenlenen basın konferansında konuşan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Cumartesi günkü Euro Grup toplantısından sonra başka bir zirve için toplanılmasını beklemediğini ve tarafların süreci sonlandırmayı umduklarını belirtmişti.

Yunanistan, kreditörlerin, kurtarma paketindeki 7,2 milyar euroyu serbest bırakmaması halinde bu ay sonuna kadar IMF'ye ödemesi gereken 1,6 milyar euro borcu karşılayamayacak. Brüksel'deki olağanüstü AB liderleri zirvesine kadar Yunanistan'daki mali krizin çözümüne yönelik bir anlaşma sağlanması ümit ediliyordu.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, "Sözkonusu Yunanistan, Avrupa, Euro Bölgesi olunca, müzakereyi tamamlamayı bilmek lazım. Daha fazla beklenerek kazanılacak bir şey yok"

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan'ın borç kriziyle ilgili müzakerelerin vakit kaybetmeden tamamlanması gerektiğini söyledi.

Yunanistan'la ilgili Euro Grup toplantısı için Brüksel'de bulunan Hollande basın mensuplarının sorularını cevapladı. Hollande, "Söz konusu Yunanistan, Avrupa, Euro Bölgesi olunca, müzakereyi tamamlamayı bilmek lazım. Daha fazla beklenerek kazanılacak bir şey yok" dedi.

Müzakerelerde anlaşmanın uzak olmadığını belirten Hollande, "Anlaşma mümkün ve gerekli. Bazı anlaşmazlıkların olması normal çünkü çok teknik bir konu. Ancak nihai bir zamanı beklemeden duruma müdahale etmek gerekiyor" diye konuştu.

Pazartesi gününden bu yana yoğun çalışmalar yapıldığına dikkati çeken Hollande, Avrupa kurumları, AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası, IMF ve Yunanistan'ın müzakereleri sonuca ulaştırmalarını beklediklerini ifade etti.

Hollande mülteci sorununa ilişkin bir soruyu ise, "Avrupa'nın amacı bir problem karşısında başarısız olmak değil onu başarıyla çözüme ulaştırmaktır. Mülteci sorunu karşısında dayanışma ve sorumluluk duygusuyla hareket etmek gerekiyor. Avrupa kanunlarına göre mültecilerin karşılanması ve kayıt işlemlerinde düzenlemelere ihtiyaç var. Bütün ülkeler sorumluluk almalı. Zira bu sadece Avrupa'nın da değil, bütün dünyayı ilgilendiren insani bir mesele" şeklinde yanıtladı.

AA