Advertisement

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümeti kurma görevini aldıktan sonra muhalefet liderlerine saygı içinde gideceklerini, bir takım şartlar dayatmayan her türlü görüşe açık olacaklarını belirterek, "Ne 'en büyük partiyiz' diyerek herhangi birine dayatmada bulunuruz ama 258 kişilik, 258 kahramanın bulunduğu bir Meclis'te de hiçbir dayatmayı kabul etmeyiz" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cuma günü MYK toplantısının ardından Meclis Başkanlığı için adaylarını açıklayacaklarını bildirerek, "Daha sonra Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesi ile koalisyon turlarına başlayacağız. Buradan bir kez daha bütün muhalefet liderlerine sesleniyorum; biz onları ziyaret ederken, tam bir iyi niyetle, samimiyetle, dürüstlükle yaklaşacağız. Hiçbirisine kapımızı kapatmadık, hiçbir muhalefet partisine kapatmadığımız gibi hiçbir vatandaşımıza da gönül kapımızı kapatmadığımızı herkes bilir. Bizi misafir edecekleri zaman, bize hazırlanırken aynı iyi niyet, samimiyet ve dürüstlük içinde olmaları halinde ülkemizi bu ateş çemberinin içinden suhuletle ve istikrarla yönetecek bir hükümeti kurabileceğimize inanıyorum" dedi.

Başbakan Davutoğlu, ATO Congresium'da düzenlenen iftar programında AK Parti milletvekilleriyle bir araya geldi.

Davutoğlu, iftar programında yaptığı konuşmada, 7 Haziran seçimlerine giderken birilerinin sadece AK Parti'nin gücünü kırmaya çalışmadığını aynı zamanda Türkiye'nin 13 yıl içinde Afganistan'a uzanan eli, Myanmar'a uzanan gönlünü, Somali'ye uzanan nimetini, Suriye'ye uzanan muhabbetini, Balkanlar'a uzanan gönül dilini de kesmeye çalıştıklarına vurgu yaparak, bunun için AK Parti'nin sendelemesinin istendiğini ifade etti.

"AK Parti'nin sendelemesini, AK Parti ile birlikte Türkiye'nin omurgasının sarsılmasını istediler ama başaramadılar ve başaramayacaklar" diyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Belki bugün tek başına iktidar olma şansımız yok ama bilinsin ki yüzde 41 ile Türk siyasetinde alınan en yüksek oy oranlarından biriyle ve işte 258 kişilik bir demir yumruk ve çelik bir iradeyle bir araya gelmiş AK Parti grubu buradadır. Bu çelik irademizi sarsamayacaklar. Bu çelik irade hem ülkemizin bugünlerde seçim sonrasında ortaya çıkartılan siyaset mühendislik tablolarını yerle bir edecek hem de her zaman savuna geldiğimiz ilkelerin, ahlaki önceliklerimizin egemen olmasının, dünyada verdiğimiz mücadelenin önü açılacak."

"Bugün, Meclis Başkan adayımızı açıklayacağız"

Davutoğlu, önümüzdeki Salı gününden itibaren Meclis Başkanı seçimlerinin başlayacağını belirterek, şunları kaydetti:

"İnşallah Cuma günü biz de Meclis Başkan adayımızı açıklayacağız, MYK toplantımızdan sonra. Daha sonra Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesiyle koalisyon turlarına başlayacağız. Buradan bir kez daha muhalefet liderlerine sesleniyorum; biz onları ziyaret ederken tam bir iyi niyetle samimiyetle, dürüstlükle yaklaşacağız. Hiçbirine kapımızı kapatmadık. Hiçbir muhalefet partisine kapatmadığımız gibi hiçbir vatandaşımıza gönül kapımızı kapatmadığımızı herkes bilir. Bizi misafir edecekleri zaman, bize hazırlanırken aynı iyi niyet dürüstlük ve samimiyet içinde olmaları halinde ülkemizi bu ateş çemberi içinden, suhuletle ve istikrarla yönetecek bir hükümeti kuracağımıza inanıyorum.

Zor şartlar, zor kararları gerektirir. Eğer bugünkü seçim tablosu, Meclis tablosu zor bir kararı bizim önümüze koymuşsa herkes o zor kararın gerektirdiği cesareti göstermelidir. Geçmiş hesapları açmaya kalkarlar, rövanşizm içinde hareket ederse, öncelikle kaybedenler onlar olur. Biz 13-14 yıl içinde hiçbir zaman rövanşizmi kültürümüzün parçası haline getirmedik. Hiç kimseye kapımızı kapatmadık. Hiçbir etnik veya mezhebi grubu dışlamadık, siyasi topluluğa karşı ön yargılı yaklaşmadık. Özgürlük alanlarını genişlettik."

"Bugünkü Meclis'teki temsil çok yüksek ölçektedir"

Meclis'teki yemin töreninde geçici Meclis Başkanı Deniz Baykal'ın yanında başörtülü bir milletvekili ile HDP'li genç bir milletvekilinin oturduğuna işaret eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"İşte bu AK Parti'nin eseridir. Herhalde AK Parti kadroları, bu özgürlükçü çizgiyi sürdürmeselerdi bir tarafta AK Parti'li diğer tarafta HDP'li iki genç hanımın o verdiği sahne gerçekleşemezdi. CHP ve MHP'yi dışladığım anlamına gelmesin. Hepsi için, bugünkü Meclis'teki temsil çok yüksek ölçektedir. Ama bu temsil içinde rengarenk, her mezhep, her etnik grup temsil edilmişse bunda AK Parti'nin 13 yıl içinde gerçekleştirdiği özgürlükçü atmosferin izleri vardır. Herkes bu izlerin hakkını vermek durumunda. Bugün özgürlükçülük adına AK Parti'yi otoriterlikle suçlayanlar bu tabloyu görsünler. Bir de 28 Şubat'ın daha 15 sene önceki Meclis tablosuna baksınlar yada 90'lı yıllarda Meclis'in genel kurulundan sürüklenerek çıkarılan milletvekillerini düşünsünler ve karşılaştırmayı öyle yapsınlar. Biz bu demokrasi tablosundan gurur duyuyoruz. Bu demokrasi tablosunu gerçekleştiren AK Parti kadrolarından başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere geçmişte emek vermiş bütün AK Partili'lerle gurur duyuyoruz."

"Cumhurbaşkanlığı makamı her türlü saygının üstünde görülmelidir"

"Kimse buradan hareketle özellikle Cumhurbaşkanlığı makamı başta olmak üzere, devletin makamlarına ve milletin tercihlerine karşı saygısızlık yapmamalıdır. Milletin yüzde 52 ile oyla seçtiği Cumhurbaşkanı ve o Cumhurbaşkanlığı makamı her türlü saygının üstünde görülmelidir" diye konuşan Davutoğlu, şöyle dedi:

"Çünkü o makamı bugün Sayın Recep Tayyip Erdoğan dolduruluyor olabilir yarın başka birisi, belki de eğer millet takdiri ederse bugün onu eleştirenler tarafından doldurulabilir. Dün, evvelsi gün, Cumhurbaşkanının Meclis'e gelmesiyle ayağa kalkmayan milletvekillerine buradan bunu söylüyorum; ben ve bundan sonra gelecek bütün AK Parti'liler adına söz veriyorum, kim seçilmiş olursa olsun, milletin seçtiği Cumhurbaşkanı kim olursa olsun, bundan sonraki bütün AK Parti kadroları onu Meclis'te ayakta karşılayacaktır. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir. Kanaatlerimiz farklı olabilir. Hatta birbirimize sert dil de kullanmış olabiliriz seçim psikolojisi içinde ama eğer devlet geleneği, millet ahlakı bir şeyi gerektiriyorsa, bunun uygulanmasında kimse tereddüt etmemelidir. Biz tutumlarımızı, kendi doğrularımızla değil de muhatap olduğumuz kişiye göre değiştirirsek bunun adı ahlak olmaz. Ahlak, kim olursa olsun herkese kendi içinde gelen doğrularla hitap etme, davranma ilkesine dayanır."

"Muhalefet liderlerine saygı içinde gideceğiz"

"Ümit ederim, TBMM'deki bu yüksek temsil ve şimdiki içine girdiğimiz koalisyon sürecindeki gösterilecek olgunluklar karşılıklı saygı içinde yapılacak müzakerelerle yeni bir çığır açarız" ifadesini kullanan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Evet, geçmişte koalisyonlar Türkiye için çok kötü örnekler oluşturdular. Başarılı koalisyon örneği yok gibi. Evet, seçim kampanyası sürecinde biz vatandaşlarımıza geçmiş koalisyon örneklerinin yaşanmaması için çağrıda bulunduk. Evet, 'tek başına bu emaneti tekrar verin' dedik ama milli irade 'siz koalisyon olacaksınız' demişse biz bu milli iradeyi tartışmayız. Millete saygısızlık yapmayız. Millete olan saygımızın gereği olarak, görevi aldığımızda diğer muhalefet liderlerine saygı içinde gideceğiz, görüşlerimizi ifade edeceğiz. Görüşlerini saygıyla dinleyeceğiz. Ön yargılı olmayan, kırmızı çizgilerle bir takım şartlar dayatmayan her türlü görüşe açık olacağız ve inşallah aynı muameleyi muhataplarımızdan görürüz ve milletimizin beklediği uzlaşma kültürünü hep beraber hayata geçiririz. Bundan sonraki dönemde Anayasa'nın öngördüğü 45 gün dolana kadar gece gündüz çalışacağız. Samimiyetle çalışacağız,. Bu konuda kurullar oluşturduk, komisyonlar oluşturduk. En detaylı şekilde kendi ilkelerimizle başka muhtemel koalisyon ortaklarımızın ilkelerini ve yaklaşımlarını karşılaştırdık, değişik komisyonlarda. Bir hazırlık içinde bu çalışmayı sürdüreceğiz."

AA