Advertisement

Dolar göstergesi, Mayıs ayından bu yana en büyük haftalık yükselişi kaydetmeye ilerliyor. Dolardaki yükselişte Fed’in faiz oranını bu yıl artıracağı beklentisi etkili oldu. ABD ekonomisinin Fed’in faizleri bu yıl artmasına dayanabileceğine duyulan güven verilerin güçlü gelmesi ile artıyor.

Dolar euro karşısında da 4 haftanın ilk haftalık yükselişini kaydetmeye hazırlanıyor. Dikkatlerini para polititası ve ekonomiye çeviren yatırımcılar, Yunanistan görüşmelerinde son anda bir anlaşma sağlanacağı spekülasyonu yapıyorlar. Perşembe günü açıklanan veri ABD’de işsizlik maaşı başvurularının üst üste 16. hafta da 300,000 altında kaldığını gösterdi. Bloomberg anketine katılan ekonomistler, Cuma günü açıklanacak verinin Tüketici Güveninde yükselişe işaret edeceği tahmininde bulunuyor.

Londra’daki Bank of New York Mellon Corp. kıdemli Döviz stratejisti Neil Mellor, “Fed, faiz artırımı adımı atmak ile ilgili gittikçe daha güvenli hale geliyor. Veriler olumlu geliyor. Bu da doları destekliyor.

Bloomberg Spot Dolar Endeksi, yüzde 1 yükselerek New York saati ile 06:36’ta 1,178.23 puana geldi. Endeks 29 Mayıs2tan bu yana en büyük artışı kaydetmeye ilerliyor.

Dolar euro karşısında, gün içinde yatay bir seyir izlemesinin ardından yüzde 1.4 güçlenerek 1.1201 dolardan işlem gördü. Dolar yen karşısında yüzde 0.6 yükselerek 123.40 yene geldi.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Yunanistan ile ilgili hafta sonu yapılacak görüşmelerin, zamanın daralması ile birlikte "belirleyici" olacağını belirtti.

Euro, olumlu sonuç çıkmayan müzakerelerin Yunanistan’ın temerrüde bir adım daha yaklaştırması ile 1 ayın en büyük en büyük haftalık kaybını kaydetmeye hazırlanıyor.

Euro, Avrupa liderlerinin Brüksel’de bir araya gelerek Yunanistan krizini çözmeye çalışmaları ile birlikte 3 haftalık yükselişi sonlandırıyor. Yunanistan’ın mevcut kurtarma programı 30 Haziran’da sona erecek. Öte yandan ülkenin aynı tarihte IMF’e 1.5 milyar euroluk (1.7 milyar dolar) ödeme yapması gerekiyor. Maliye bakanları, Perşembe günkü görüşmelerden olumlu sonuç çıkmamasının ardından Cumartesi günü yeniden bir araya gelerek Yunanistan açmazını çözmeye çalışacaklar.

Tokyo’daki Mizuho Bank Ltd. baş piyasa ekonomisti Daisuke Karakama, “Görüşmeler sonuçsuz kalırsa, sermaye kontrolleri uygulanır. İlk reaksiyon dolar karşısında euro satışına gidilmesi olur. Temerrüt ihtimaline karşı farklı opsiyonlar düşünmeliyiz” dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Haziran 2015 Cuma, 14:09 Misafir yunanistan temerrüde düşer bizde koalisyon açmazı devam eder eylül ayında fed faizi arttırır dolar tavan yapar