Advertisement

(14:30'da güncellendi)

Petrol, ABD’de rekora yakın seyreden üretim ile birlikte arz fazlası sorununun sürmesi ve işlem volatilitesinin 8 ayın en düşük seviyesine gerileme ile varil başına 60 doların altında kayıpları koruyor.

Petrol vadelileri, New York’ta yüzde 0.4 artış ile son 2 gündeki yüzde 2'lik düşüşü genişletti. ABD’de petrol stokları, 5 yıllık ortalamanın yaklaşık 84 milyon varil üzerinde seyrediyor. Resmi verilere göre ülke, 30 yıldan uzun bir sürenin en yükseğine yakın bir hızda üretim gerçekleştirmeyi sürdürüyor. Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatındaki dalgalanmaların göstergesi 29 Ocak’tan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Petrolün 6 yılın en düşük seviyesinden gösterdiği toparlanma, küresel arz fazlası sorununun süreceği işaretleri ile duraksadı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu (OPEC) 5 Haziran’daki toplantısında günlük 30 milyon varillik üretim kotasını sabit tuttu. OPEC, yüksek maliyetli üreticiler karşısında pazar payını korumaya çalışıyor.

Sydney’deki CMC Markets baş stratejisti Michael McCarthy, “OPEC ya da ABD fark etmez, her şey arz tarafı ile ilgili. Petrol dar bir aralığa sıkışmış durumda” dedi.

Ağustos vadeli WTI petrol kontratı, Nymex elektronik işlemlerde 23 sent yükselerek Singapur saati ile 11:25'de varil başına 59.47 dolardan alıcı buldu. Kontrat Perşembe günü 57 sent düşerek 59.70 dolara indi. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 50 aşağısında seyrediyor. Fiyatlar bu hafta büyük bir değişiklik göstermezken, bu yıl yüzde 12 arttı.

Ağustos vadeli Brent petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında, 2 sent düşüş ile varil başına 63.18 dolardan alıcı buldu. Kontrat Perşembe günü 29 sent gerileyerek 63.20 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 3.68 dolar seviyesinde. 19 Haziran’da 3.05 seviyesindeydi.

(14:30'da güncellendi)