Advertisement

Altın, Yunanistan ile kreditörlerin kurtarma yardımının serbest bırakılmasına yönelik son çabalarını harcamaları ile birlikte, Mart ayından bu yana en büyük haftalık kaybını azalttı. Palladyum değer kaybetti ve yedinci haftayı da kayıpla geçerek 2008'den bu yana en uzun haftalık kayıp serisini gerçekleştirdi.

Spot altın yüzde 0.2 yükselişle ons başına 1,175.36 dolara akdar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 12:36'da 1,174.45 dolar geldi. Altın böylelikle beş gün süren Mart ayından bu yana en uzun düşüş dönemini sonlandırdı ve haftalık kaybını yüzde 2.2'ye daralttı. Bu 6 Mart'tan bu yana en yüksek haftalık düşüşü işaret ediyor.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Yunanistan krizi konusunda Cumartesi günü devam edecek müzakerlerin belirleyici önemde olduğunu ve Avrupalı liderlerin çözüm bulunması için herşeyin yapılması konusunda mutabakata vardıklarını söyledi. Euro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan'ın Uluslararası Para Fonu'na (IMF) yapacağı borç geri ödeme süresinin 30 Haziran'da dolacak olması ile birlikte, Perşembe günkü toplantıdan bir sonucun çıkmamasının ardından, Cumartesi günü yeniden bir araya gelme kararı aldı. Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları Perşembe günü yüzde 0.4 ile Ocak ayından bu yana en hızlı artışını göstererek yaklaşık dört haftanın zirvesine çıktı.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel, "Altın, Yunanistan'ın borç görüşemelerinde diğer bir uzatmayı daha satın aldı," dedi ve "Yunanistan görüşmeleri halen altın piyasasını etkileme potansiyeli taşıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Cumartesi günü görüşmeler, Euro Bölgesi'ndeki maliye bakanlarının son bir hafta içinde yaptığı beşinci Yunanistan konulu toplantı olacak. Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Perşembe günü yaptığı açıklamada, "anlaşmaya varılması için halen beklentiler olduğunu kaydederken, Almanya Şansölyesi Merkel müzakerelede geriye gidiş olduğunu belirtti.

Dolar Endeksi

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, iki hafta süren kaybının ardından yüzde 1 artışla geçmeye hazırlanıyor.

Ağurtos vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.2 yükselerek ons başına 1,173.80 dolara çıktı. Şanghay Altın Borsası'nda, yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 0.2 yükselişle 234.71 yuana (ons başına 1,175.69 dolar) çıkmasına karşın haftayı düşüşle geçmeye yöneldi.

Spot palladyum, Perşembe günü ons başına 672.38 dolar ile yaklaşık iki yılın en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.5 düşüşle ons başına 676.65 dolara geriledi ve düşüşünü üçüncü güne taşıdı. Bu ay ayı piyasasına giren metali yedinci haftayı da kayıpla geçerek 2008'den bu yana en uzun haftalık düşüş serisini gerçekleştirmeye yöneldi.

Spot gümüş, Perşembe günkü seviyesi olan ons başına 15.864 dolardan 15.86 dolara geldi ve haftayı yüzde 1.6 kayıpla geçerek düşüşünü beşinci haftaya yaymaya yöneldi. Platin yüzde 0.4 değer kaybederek ons başına 1,080.50 dolara geriledi ve kaybını altıncı hafatya genişleterek Ekim 2013'ten bu yana en uzun düşüş serisine yöneldi.