Advertisement

Çin haber ajansı Xinhua, ülke hisse senetlerindeki sert düşüşlerin ardından adeta sessizliğe büründü.

Çin hisselerindeki yükselişlerin gerilemeye yönelmesi ile birlikte yatırımcılar Çin Komünist Partisi’nin konu hakkındaki düşüncesi ile ilgili ipucu yakalamak için devlet medyasına başvuruyorlar.

Birkaç ay önce Xinhua’dan gelen cesaret verici haberler ile hisse senetlerinin yükseliş göstermişti. Ancak piyasaların gerilemeye başlaması ile şimdi yetkililer sessizliğe bürünmüş görünüyor. Yatırımcılar Pekin’in duruma ne tepki vereceğini merak ediyorlar.

Hükümet görüşlerinin piyasaya aktarılması için Çin medyasının ne kadar kullanıldığı tartışma konusu olmayı sürdürüyor. 1931 yılında kurulan Xinhua konu ile ilgili değerlendirme yapmayı reddetti.

Analistler, Xinhua’nın göz ardı edilemeyecek kadar güçlü olduğunu ve ajans tarafından sağlanan yorum ve raporların yatırımcı psikolojisini etkileyebileceğini veya düşüşleri ralliye çevirebileceğini belirtiyorlar.

Changjiang Securities Co. baş yatırım yetkilisi Nelson Yan, “Çin’ yatırım yapmak devlet medyasını takip etmek zorunda olduğunuz anlamına geliyor. Hisse senedi piyasasının yıllık yüzde 124 yükseliş göstermesinde hükümet politikası büyük rol oynadı” dedi.