Advertisement

Euro Bölgesi bankları, kredileri 3 yıldan uzun bir sürenin en hızlı şekilde genişlettiler ve kredilerin bölge ekonomisine destek sağlamaya başladığına işaret etti.

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Cuma günü açıkladığı verilere göre bankaların şirket ve hane halklarına sağladığı krediler Mayıs ayında bir yıl önceye göre yüzde 0.5 artarak Şubat 2012’den bu yana en büyük yükselişi gösterdi. Krediler, Mayıs 2012’den Şubat 2015’e kadar her ay, yıllık düşüş gösterdi.

AMB, kredileri teşvik etmek için geleneksel olmayan araçlara başvurdu. Bu araçlar arasında bankalara hedefli uzun vadeli krediler sağlanması ve ülke tahvili alımları yer alıyor. Ülke tahvil borçlanma maliyetlerinin aşağı yönelmesini sağlıyor.

Londra’daki BNP Paribas SA ekonomistlerinden Colin Bermingham, “Krediler reel ekonomiye ulaşıyor ancak önümüzdeki aylarda daha da iyileşmeleri için yeterince alan bulunuyor. Finansal koşullar büyümeyi desteklemeli” dedi.

Haziran ayında Euro Bölgesi bankaları 74 milyar euroluk (83 milyar dolar) hedefli merkez bankası kredisi (TLTRO) kullandılar. TLTRO programının başlamasından bu yana AMB bankalara totalde 384 milyar euro sağladı.