Advertisement

Çin MB’nin ekonomik yavaşlamanın işsizlik yaratması tehlikesi dolayısıyla parasal genişlemeyi hızlandırıyor. Bu doğrultuda alınan bir kararla, Çin Merkez Bankası gösterge borçlanma oranını rekor seviyeye düşürürken, bankalar için zorunlu karşılık oranlarını da aşağıya çekti.

Çin Merkez Bankası'nın internet sitesinde yayınlanan açıklama doğrultusunda, Kasım 2014’ten bu yana gerçekleştirilen 4. faiz indirimi ile 1 yıl vadeli borçlanma faizi 25 baz puan düşürüldü ve yüzde 4,85 oldu.

Ayrıca 1 yıl vadeli mevduat faiz oranı da 25 baz puan düşürülerek yüzde 2 seviyesine çekilirken, ticari ve tarımsal bankalar için rezerv zorunluluğunu da 50 baz puan düşürdü.

Çin aşırı düzeydeki endüstrisi, yerel hükümetlerin borçları ve sermaye çıkışları arasında 2009'dan bu yana görülen en düşük tempolu büyüme oranları ile boğuşuyor.

Çin Merkez Bankası'nın aldığı kararlar Mayıs ayındaki sanayi çıktıları ve borçlanmasındaki istikrarlı seyiri gösteren verilerin ardından geldi.

ABD Hazine Bakanı Jacob Lew, geçtiğimiz günlerde Washington'da gerçekleştirilen yıllık ABD-Çin Stratejik ve Ekonomik Diyalog Toplantısı'nın ardından Çin hükümetinin döviz kuru müdahalelerini kısıtlamayı kabul ettiğini belirterek Çin’in “Döviz kuruna sadece düzensiz piyasa şartları gerektirdiği zaman müdahale etmeyi taahhüt ettiğini” ifade etmişti.