Advertisement

Seçim sonuçlarını ve koalisyon olasılıklarını Habertürk gazetesine değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, “CHP tabanını zamanla AKP ile koalisyona ikna edebileceklerini” ifade etti.

"Dört bakanın dokunulmazlığı kalktı zaten. O süreç istendiği zaman geri gelebilir. Dolayısıyla bunu koalisyonun ön şartı olarak koymak doğru değil" diyen Toprak, AKP ile güçlü bir iktidar kurulduğunda herkesin doğal olarak kendi sınırlarına çekileceğini, Cumhurbaşkanı'nın da konumunun dışına çıkamayacağını sözlerine ekledi.

Toprak'ın büyük koalisyon olasılığı ile ilgili öne çıkan ifadeleri şöyle:

"AKP yüzde 41, CHP yüzde 25 aldı. Bu meseleye oy oranlarıyla bakılmaz. Kurucu bir irade gibi çalışıp, güçlü iktidarlarla Türkiye’nin önünü açmak gerekiyor. Ekonomide, dış politikada sıkıştık, toplum ikiye ayrıldı. Büyük tamiratlar gerekiyor. Bakanlık pazarlığı yapılacak kadar basit düşünülmemeli.

Özgürlükler, temel hak ve hürriyetler konusunda mesafe alırsak, yoksulluğu giderirsek, emeklinin ve memurun sorununu çözersek, dış politikada gerekli hamleleri yaparsak, Gezi’nin faillerinin yargılanmasını sağlarsak tabanımız bize inanacaktır. Bugünkü haliyle bakmamak gerekir.

Ben ille de AKP ile kurulsun demiyorum. AKP, Meclis’teki sandalye sayısına güvenip şartlarını dayatmaya çalışırsa seçime gideriz ama bu bir şey değiştirmez. Bir puan artar ya da azalır, ülkenin önü açılmaz. Ekonomideki kan kaybı artar, uluslararası alandaki hamlelerimizi geciktirir. Ama son seçenek seçim olursa CHP olarak buna da hazırız”