Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, Yunanistan ile kreditörler arasında iplerin kopmasının riskli varlık talebini azaltması sonrası, iki yılın en sert düşüşüne yaklaştı. Şanghay'daki Çin hisseleri ayı piyasasına ilerliyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 2,1 gerileyerek, Hong Kong saati ile 13:10'da 959,75 oldu. Tayvan hisse senetleri yüzde 2,5 düşüş yaşarken, Hindistan, Güney Kore ve Endonezya Borsaları en az yüzde 1,2 düştü. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 6,6 gerileyerek, 12 Haziran'dan bu yana kaydettiği kaybı yüzde 20'nin üstüne çıkardı. Türk lirası yüzde 1,4 değer kaybederken, Malezya ringgiti 10 yılın en düşük seviyesine indi.

Yunanistan'da son durum

Syriza hükümeti ile kreditörler arasında hafta sonu bir anlaşma sağlanamadı. Başbakan Alexis Tsipras da siyasi bir hamle yaparak kurtarma paketini 5 Temmuz'da referanduma götürme kararı aldı. Ancak Atina'nın yarın Uluslararası Para Fonu'na (IMF) yapması gereken ödemeye ilişkin herhangi bir erteleme açıklanmış değil.

Yunanistan, Avrupa Merkez Bankası’nın ELA’yı sabit tutması ile finansal bir çöküş yaşamamak adına Pazartesi günü ticari bankaları kapalı tutma kararı aldı. Yunanistan borsasının da bugün kapalı. Yunanistan, sermaye aktarımına kontrol getirme amacı ile bu adımları attı.

Cakarta'da bulunan PT Mandiri CIO'su Priyo Santoso "Bugün her şey Yunanistan ile alakalı. Hafta sonuna yaklaşılırken bir anlaşma beklentisi vardı. Piyasalar da haliyle olumsuz tepki veriyor" yorumlarını yaptı.